Wersja do druku

Udostępnij

Wykonaniem utworu „Sinfonietta – Time is ticking” Macieja Bałenkowskiego na koncercie 8 października, rozpocznie się jego rezydencja kompozytorska organizowana przez Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia.

Na koncercie, który odbędzie się 8 października (piątek, godz. 18.00) w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, utwór kompozytora-rezydenta zostanie wykonany przez Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Mladena Tarbuka (Chorwacja). Podczas drugiego koncertu rezydencji – 15 marca 2018 roku zostanie prawykonana, zamówiona przez zespół w ramach programu  „Kompozytor – rezydent”, Sinfonietta na orkiestrę smyczkową nr 2 Macieja Bałenkowskiego. Na ostatnim koncercie rezydencji (1 czerwca 2018 r.) zabrzmi jego „Farewell” na orkiestrę smyczkową.

Prawykonanie i wykonanie utworów Macieja Bałenkowskiego odbywa się w ramach programu „Kompozytor – rezydent”. Organizatorem rezydencji jest Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia.

 

MACIEJ ŁUKASZ BAŁENKOWSKI

Polski kompozytor, urodzony w roku 1993 w Radomiu. Jest absolwentem radomskiego Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga, gdzie kształcił się w zakresie gry na fortepianie, trąbce oraz organach. Począwszy od lat szkolnych jego zainteresowania koncentrowały się jednak przede wszystkim na kompozycji oraz teorii muzyki. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie kompozycji dr hab. Roberta Kurdybachy (dyplom z wyróżnieniem w 2017 roku). Umiejętności doskonalił m.in. w ramach Międzynarodowego Campusu Kompozytorskiego w Radziejowicach (2014), Mistrzowskiego Kursu Kompozytorskiego prowadzonego przez prof. Martę Ptaszyńską (2014), programu stypendialnego „Swiss Mobility” prowadzonego w  Hochschule der Künst Bern  pod kierunkiem prof. Daniela Glausa i Xaviera Dayera oraz indywidualnych mistrzowskich lekcji kompozycji prowadzonych przez prof. Krzysztofa Pendereckiego (2015-2016). Swoje utwory konsultował ponadto m.in. z Agatą Zubel, Przemysławem Zychem, Rafałem Augustynem i Miłoszem Bembinowem.

Utwory Macieja Bałenkowskiego były wykonywane przez orkiestry i zespoły, jak: Narodowa Orkiestra Republiki Federalnej Niemiec (Berlin, Niemcy), Vancouver Chamber Choir (Vancouver, Kanada), Sinfonietta Cracovia (Kraków), Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus“ (Poznań), Veridian Symphony Orchestra (Yuba City, Kalifornia, USA), Urban Playground Chamber Orchestra (Nowy Jork, USA), Sound Factory Ochestra (Wrocław), Polsko-Norweska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Festiwalowa UFM (Warszawa) i wiele innych; w salach takich jak: Filharmonia Berlińska, Filharmonia w Utrechcie, Sala Koncertowa Konserwatorium Moskiewskiego, Di Menna Center for Classical Music w Nowym Jorku, Filharmonia Krakowska, Filharmonia Szczecińska, Filharmonia Poznańska, Sala Koncertowa Królewskiego Konserwatorium w Antwerpii, Splendor Concert Hall w Amsterdamie, Sala Koncertowa im. Krzysztofa Pendereckiego w Radomiu i wiele innych.

Bałenkowski jest laureatem i finalistą szeregu krajowych i międzynarodowych konkursów. Dotychczasowa lista osiągnięć kompozytora w tym zakresie to przeszło 20 nagród i wyróżnień.

Więcej informacji o kompozytorze na stronie www.sinfonietta.pl