Wersja do druku

Udostępnij

17 czerwca w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, odbędzie się współorganizowany przez IMiT w ramach programu „Kompozytor-rezydent” koncert na którym zostanie prawykonany najnowszy utwór Macieja Zielińskiego – „ElemenT”.

Koncert będzie zwieńczeniem sezonu koncertowego Polskiej Orkiestry Radiowej, a jednocześnie rocznej współpracy POR i Macieja Zielińskiego w ramach programu IMiT „Kompozytor-rezydent”.

Kompozycja „ElemenT” Macieja Zielińskiego na orkiestrę składa się z trzech części, z których każda poświęcona jest innemu „elementowi” muzycznemu. Tytuły poszczególnych części –  „MeloD”, „Harmo N.Y.”, „GlissanD” – są na tyle sugestywne, że łatwo domyślić się jakim elementem zajął się kompozytor w danym fragmencie. Tytuły te pozostawiają też pole do szukania kontekstów pozamuzycznych.

Utwór bazuje na jednym motywie, który w mniejszym lub większym stopniu pojawia się we wszystkich częściach. Motyw ten powstał z unikatowej serii dwunastodźwiękowej, zbudowanej ze stopniowo zwiększających się interwałów, od sekundy małej do septymy wielkiej. Seria ta podlega różnym przekształceniom dodekafonicznym, jednak w taki sposób, aby zachować jej sens i znaczenie melodyczne.

„Elemen T” na orkiestrę był pisany z myślą o prawykonaniu go przez Polską Orkiestrę Radiową
i Łukasza Borowicza.

Oprócz utworu Macieja Zielińskiego, w programie koncertu znajdą również rzadko wykonywane dzieła polskich kompozytorów przełomu XIX i XX wieku – Koncert fortepianowy g-moll op. 20 Józefa Wieniawskiego oraz I Symfonia g-moll op. 8 Witolda Maliszewskiego.

Wykonawcami koncertu będą Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Łukasza Borowicza oraz znakomita polska pianistka Beata Bilińska.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.00 i będzie transmitowany na antenie programu 2. Polskiego Radia.

Serdecznie zapraszamy!

Maciej Zieliński należy do czołowych polskich kompozytorów młodszego pokolenia. Urodził się
w 1971 roku w Warszawie. W 1996 r. ukończył z wyróżnieniem warszawską Akademię Muzyczną
w klasie kompozycji Mariana Borkowskiego, a w 1999 r. – studia podyplomowe w Royal Academy
of Music w Londynie pod kierunkiem Paula Pattersona.

W latach 1993–97 uczestniczył w Międzynarodowych Kursach dla Młodych Kompozytorów (ptmw) oraz w I Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Kompozytorów w Apeldoorn (Holandia, 1995).

W 2011 roku znalazł się w gronie twórców nominowanych do tegorocznych Fryderyków
w kategorii Kompozytor Roku.

W ramach rezydencji kompozytorskiej Macieja Zielińskiego w Polskiej Orkiestrze Radiowej
w sezonie 2011/2012, 29 stycznia 2012 roku odbyło się także prawykonanie zamówionej
u kompozytora V Symphony, a 4 marca br. na koncercie Generacje XV – młodzi kompozytorzy na urodziny Dwójki zabrzmiał jego „Barocode I” na skrzypce, altówkę i orkiestrę symfoniczną.