Wersja do druku

Udostępnij

Zapraszamy do lektury wywiadu z Tomaszem Jakubem Opałką oraz do obejrzenia fotorelacji z planu filmu „Dyrygent-rezydent” na łamach czerwcowego Presto.

W ramach współpracy Instytutu Muzyki i Tańca i magazynu Presto – partnera medialnego projektów IMiT, w drukowanym wydaniu magazynu prezentowane są sylwetki młodych kompozytorów i dyrygentów – uczestników programów „Kompozytor-rezydent” i „Dyrygent-rezydent”. Recenzje z koncertów w ramach programu „Kompozytor-rezydent” zamieszczane są na portalu prostoomuzyce.pl.

Tomasz Jakub Opałka jest uczestnikiem III edycji programu IMiT „Kompozytor – rezydent”. W sezonie 2013/14 pełnił funkcję kompozytora-rezydenta Filharmonii Gorzowskiej. W ramach rezydencji 16 maja br. odbyło się prawykonanie jego Koncertu fortepianowego w wykonaniu Tadeusza Domanowskiego oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Moniki Wolińskiej.

W poprzednim numerze magazynu Presto ukazały się wywiady z Ignacym Zalewskim (rezydencja w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus) i Wojciechem Błażejczykiem (rezydencja w Chórze Akademickim im. prof. Jana Szyrockiego).

Działania promocyjne Instytutu Muzyki i Tańca dotyczące artystów uczestniczących w programach IMiT obejmują także realizację filmów dokumentalnych. W tym roku powstanie film poświęcony programowi „Dyrygent – rezydent” oraz druga część filmu „Kompozytor – rezydent” (cz. I, w reżyserii Mai Baczyńskiej do obejrzenia na kanale YouTube IMITpolska. oraz na Ninatece).

Bohaterem fotorelacji z planu filmu „Dyrygent – rezydent” jest Krzysztof Jakub Kozakiewicz – dyrygent – rezydent Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach. W kolejnym numerze ukażą się zdjęcia z rezydencji Macieja Koczura w Filharmonii Łódzkiej, Macieja Tomasiewicza w Filharmonii Śląskiej i Rafała Kłoczko w Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej.