Wersja do druku

Udostępnij

4 kwietnia w Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się kolejny koncert w ramach rezydencji kompozytorskiej Tomasza Jakuba Opałki. W programie – D.N.A. – koncert na klarnet basowy i orkiestrę kameralną (2012).

To drugi koncert rezydencji kompozytorskiej Tomasza Jakuba Opałki w Filharmonii Gorzowskiej.
11 października została wykonana „Quadra” na orkiestrę symfoniczną, a 16 maja odbędzie się prawykonanie zamówionego w ramach programu Koncertu fortepianowego.

4 kwietnia, D.N.A. zabrzmi w interpretacji Jadwigi Czarkowskiej i orkiestry Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Macieja Tworka.

Serdecznie zapraszamy!

Szczegóły dotyczące rezydencji dostępne są na stronie Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonii Gorzowskiej.

Tomasz J. Opałka, ŻYCIORYS

Tomasz J. Opałka, urodzony 6 czerwca 1983 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W latach 2006-2011 studiował kompozycję pod kierunkiem prof. Krzysztofa Baculewskiego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie uzyskując dyplom z oceną celującą.
W 2013 otrzymał tytuł doktora. Ponadto uczestniczył w wielu kursach kompozytorskich oraz master classes konsultując swoje prace z twórcami, takimi jak: Michael Nyman, Christopher Young, Peter Golub, Jan A.P.Kaczmarek, Adriana Holszky, Richard Bellis, Robert Elhai, Daniel Carlin, Dennis Sands.

Jest laureatem licznych nagród na konkursach kompozytorskich; w 2010 roku  Jury konkursu kompozytorskiego Wawel: Musica Festiva pod przewodnictwem Henryka Mikołaja Góreckiego nagrodziło Nagrodą Główną Przestrzenie na wielką orkiestrę symfoniczną. Utwór wykonano w 600-lecie Bitwy pod Grunwaldem na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu, a koncert został wydany na DVD, ponadto jest laureatem III nagrody (I nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Alexandra Moyzesa w Bratysławie w 2006 roku za utwór Visions of Perfect Shapes na orkiestrę, w 2007 otrzymał II nagrodę (I nie przyznano) podczas Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Karola Szymanowskiego za utwór QUADRA na orkiestrę, również w 2007 roku otrzymał II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach za utwór EPIDERMA na wielką orkiestrę symfoniczną oraz III nagrodę na I Konkursie Kompozytorskim im. Jana Pawła II za utwór Liść na chór i orkiestrę. W 2008 roku otrzymał I nagrodę w konkursie Telewizji Polskiej „Dolina Kreatywna”, w 2009 jego symfonia Horyzont Zdarzeń została nagrodzona III nagrodą podczas Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im, Grażyny Bacewicz, w tym samym roku Opałka został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Bairda z utworem Trans-Ist-One. W trakcie lat szkolnych był finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego dla uczniów szkół muzycznych CRESCENDO w Tarnowie w 2001 roku (za utwór „Trio”), laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Uczniowskiego Forum Muzycznego w 2002 roku za utwór Wspomnienie, zdobywcą I nagrody oraz Nagrody Wykonawców za utwór INTERACTION I podczas Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Uczniowskiego Forum Muzycznego w Warszawie w 2004 roku.

W 2012 roku Tomasz Opałka został Finalistą Transatlantyk Film Music Competition, oraz laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich (nagroda za utwór RIOT – na orkiestrę kameralną). W 2013 roku po raz kolejny znalazł się w gronie finalistów Transatlantyk Film Music Competition oraz otrzymał Specjalne Wyróżnienie podczas International FMF Young Talent Contest.

Jego kompozycje wykonywane były na wielu festiwalach i koncertach w Polsce i zagranicą. Wśród nich są: Łańcuch X (2013), Festiwal Prawykonań NOSPR, Warszawskie Spotkania Muzyczne 2012, 2013, Warszawska Jesień (2008, 2010, 2011, 2012, 2013), Brucken Festival fur Neue Musik (2009), COM’IN (2008, 2009), Cztery Pory Roku – Jesień (2009), Generacje (2007, 2012), Festiwal Młodych Kompozytorów – Chopin. Transgresje (2010), Wszystkie Mazurki Świata (2010), Beijing Modern (2011), Musica Moderna (2012), Festiwal organizowany przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia– Letnie Koncerty na Grochowskiej, Cykl Muzyka Kresów Wschodnich podczas Festiwal Warszawska Jesień 2012, Druskmanija (2013), Provinzlarm (2013)

Muzyka Tomasza J. Opałki została wydana, jak do tej pory, na sześciu płytach (Castello GT, Polmic, Hudobne Centrum). Na początku 2013 roku ukazała się książka „Dźwięki, Szepty, Zgrzyty” – 16 opisywana jako „Wywiady z 16 największymi polskimi kompozytorami” wśród nichj ako najmłodszy znalazł się Tomasz Opałka.

Współpracował z zespołami takimi, jak: Polska Orkiestra Radiowa (dyr. Wojciech Michniewski, Łukasz Borowicz, Szymon Bywalec), Orkiestra Muzyki Nowej (dyr. Szymon Bywalec), Orkiestra Musica Festiva (dyr. Stanisław Krawczyński), Orkiestra Filharmonii Łódzkiej (dyr. Michał Klauza), Orkiestra Filharmonii Kaliskiej (dyr. Adam Klocek), Scontri Ensemble, Chór Centrum Myśli Jana Pawła II oraz soliści: Maciej Frąckiewicz, Leszek Lorent, Janusz Wawrowski, Jadwiga Czarkowska, Wojciech Herzyk.

Pisał utwory na zamówienie takich instytucji, jak: Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Zamek Królewski w Warszawie, Filharmonia Kaliska, Centrum Myśli Jana Pawła II.

W sezonie 2013/2014 Opałka pełni funkcję Kompozytora-Rezydenta w Filharmonii Gorzowskiej.

Tomasz J. Opałka z powodzeniem łączy działalność na gruncie muzyki poważnej jak i filmowej. Jest autorem ponad 20 partytur filmowych, wśród których są filmy nagradzane na prestiżowych konkursach i festiwalach filmowych na całym świecie. Wiele z tych filmów pojawia się również regularnie na antenie TVP Kultura. Wśród najbardziej nagradzanych produkcji są; Drwal (Lubmerjack) prod. Fumi Studio, Polska, w reżyserii Pawła Dębskiego (kilkanaście nagród), Skeleton Girl 3D (Kanada), prod. Bleeding Art Industries (Grand Prix na festiwalu filmów 3D BE

FILM w Nowym Jorku, 2012), Na dobry początek Wojciecha Klimali (biorący udział w konkursie  Młodego Kina podczas 36. Polskich Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni), Żaklina Marcina Szuwarowskiego (biorący udział w konkursie Młodego Kina podczas 37. Polskich Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni), ExAnimo, reż Wojciech Wojtkowski (Zdobywca nagrody za najlepszy film animowany – Rhode Island, 2013)

Od 2010 roku Tomasza J. Opałka prowadził zajęcia na macierzystej uczelni, jako asystent stażysta, po uzyskaniu dyplomu, od 2011 prowadził zajęcia z instrumentacji oraz seminarium muzyki współczesnej. Poza wykładami w UMFC prowadził również gościnne wykłady w Warszawskiej Szkole Filmowej, oraz w Łazienkach Królewskich w ramach programu Łazienki ForMusic.

W latach 2008-2012 był członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, a w latach 2010-2012 był jego wiceprzewodniczącym. Od 2012 roku jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich. Od 2013 roku zasiada w Zarządzie Głównych Związku Kompozytorów Polskich. Od 2007 roku jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, a od 2010 roku jest członkiem Komisji Repartycyjnej tegoż stowarzyszenia.

Był trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendystą Fundacji Pro Polonia, DongSan Research Foundation, Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, dwukrotnym stypendystą Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Od grudnia 2012 przebywa na zmianę w Los Angeles i Warszawie.

W 2013 roku powstał film dokumentalny w reżyserii Mai Baczyńskiej „Kilka pytań o słyszenie świata – Portrety Kompozytorów”, którego jednym z bohaterów jest Tomasz Opałka.

Strona internetowa kompozytora:www.tomasz-opalka.com