Wersja do druku

Udostępnij

Radomska Orkiestra Kameralna przygotowała kolejną odsłonę projektu Dźwiękowisko. Tegorocznej edycji przyświecało hasło „Pojedynek na miny”.

Pojedynek na miny to jeden z najbardziej znanych i znaczących fragmentów powieści „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Walka ta rozgrywa się między Miętusem i Syfonem i stanowi ona sposób na rozwiązanie osobistego konfliktu między uczniami. Okazuje się, że fragment doskonałej literatury może być także inspiracją do napisania dobrej muzyki. Mecz Macieja Jabłońskiego odnosi się do tego właśnie fragmentu dzieła Gombrowicza.

Oczywiście nikt tak nie zorganizuje i nie odtworzy pojedynku na miny jak młodzież. Dlatego do muzyków Radomskiej Orkiestry Kameralnej dołączyła młodzież radomskiego V LO. Jaki był wynik? Cały koncert był niezwykle zróżnicowany stylistycznie. Poznaliśmy spojrzenie na muzykę różnych kompozytorów takich jak: stroniącego od awangardy – Mieczysława Weinberga, czołowego przedstawiciela kierunku neoklasycznego w muzyce polskiej – Michała Spisaka oraz czerpiącego inspiracje z muzyki ludowej Beli Bartóka.

Wcześniejsze odsłony Dźwiękowiska:

I Edycja

II Edycja

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close