Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Muzyki i Tańca oraz Teatr Polski w Warszawie w ramach półrocznego cyklu, którego celem jest spotkanie świata teatralnego i tanecznego oraz próba znalezienia wspólnego języka artystycznej ekspresji, zapraszają zawodowych aktorów dramatycznych nie posiadających przygotowania tanecznego do wzięcia udziału w warsztatach tanecznych. Drugi z warsztatów w ramach cyklu poprowadzi Marysia Stokłosa.

Udział w warsztacie jest bezpłatny. Od uczestników nie jest wymagane przygotowanie taneczne. Zgłoszenia przyjmowane były do 17 stycznia.

Marysia Stokłosa o warsztacie: Proponuję pracę nad podstawowymi elementami, z których tworzony jest taniec (i teatr!), czyli nad czasem, przestrzenią i ruchem. Będziemy rozpoznawać te zagadnienia tak praktycznie, jak i koncepcyjnie, a także oddzielać je od siebie po to, by móc się nimi sprawnie posługiwać. Będziemy pracować przez pryzmat jednego, wybranego elementu. Praca ta otwiera nowe możliwości bycia na scenie również dlatego, że w ten sposób uczymy się dostrzegać, że nie jesteśmy na niej sami – zauważamy miejsce, w jakim się znajdujemy, jego architekturę czy odległości dzielące nas od przedmiotów i osób; czujemy ruch swojego ciała, słyszymy rytm własnych kroków i gestów. Wszystkie te informacje stają się inspiracją do tworzenia i dają możliwość swobodnego wyboru. Ćwiczenia, które chcę zaproponować podczas warsztatów, wykorzystuję zawsze podczas pracy nad nowym spektaklem z tancerzami, aktorami czy muzykami . Używając wybranych ćwiczeń, szukam materiału poprzez improwizację. Kiedy potrzebne jest skupienie, korzystam z nich także w formie rozgrzewki, co pomaga przejść z codzienności w abstrakcyjną logikę sztuki, połączyć grupę, wyostrzyć zmysły, pobudzić wyobraźnię.