Po ponad dwóch latach kierowania Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca Katarzyna Meissner złożyła na ręce Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prośbę o odwołanie z funkcji Dyrektora z dniem 31 października. Od 1 listopada jej obowiązki będzie pełnić Lech Dzierżanowski, dotychczas zarządzający Departamentem Muzyki w tej instytucji.
Praca z Zespołem Instytutu oraz środowiskami tańca i muzyki była wyzwaniem, przyjemnością i z pewnością jedną z lepszych rzeczy, która spotkała mnie w życiu zawodowym. Dziękuję wszystkim za synergię, współpracę, konstruktywne i ciekawe rozmowy, otwartość oraz wsparcie. Wracam do zadań biznesowych, ale świat kultury będzie nadal mi bliski, nie żegnam się, tylko mówię: do zobaczenia. – mówi Katarzyna Meissner, ustępująca dyrektor NIMiT.
Dołączyła do Instytutu na początku pandemii w 2020 roku. W żadnej z polskich instytucji kultury nie wiadomo było wtedy, jak wielką transformację pod kątem organizacyjnym i funkcjonalnym trzeba będzie wdrożyć. Oprócz tego, że przeprowadziła Instytut przez ten trudny czas, to zainicjowała także wiele zmian w zakresie zarządzania organizacją, obejmujących m.in. kwestie związane z finansami, strukturą organizacyjną, cyfryzacją bieżącej działalności oraz kulturą organizacyjną. Wypracowała nowy Statut oraz Regulamin Organizacyjny NIMiT. Znacząco wzrosła również rozpoznawalność marki instytutu i zasięg jego działania w skali kraju, m.in. dzięki wzmocnieniu działalności Polskiego Impresariatu Muzycznego. Jednocześnie instytut rozpoczął systematyczną działalność zagraniczną: już w tym roku blisko 20 wydarzeń organizowanych jest w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii i Włoszech.
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca pod jej kierownictwem wsparł blisko 1600 podmiotów w walce z kryzysem pandemicznym, a w ramach projektu „Zróbmy razem operę” zaopiekował się blisko 1000 dzieci – uchodźców po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Efektem zrealizowanych tam warsztatów artystycznych była premiera opery pt. „Zaporożec za Dunajem” Semena Hułaka-Artemowskiego w reżyserii Michała Znanieckiego.
W strukturach NIMiT zostało uruchomione Biuro wspieraMY, które w systemowy sposób planuje działania wspierające polskich tancerzy i muzyków m.in. w zakresie poradnictwa psychologicznego i medycyny artystycznej, a także Biuro Rozwoju, które nadzoruje działania z zakresu administracyjnego, zarządzania zasobami ludzkimi, rozwiązaniami informatycznymi i logistycznymi usprawniającymi pracę Instytutu.
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca rozpoczął współpracę z takimi partnerami jak Województwo Dolnośląskie, Województwo Śląskie czy Fundacja Most the Most. Instytucja nawiązała także współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Jednym z pierwszych wspólnych działań będzie konkurs dla studentów i studentek warszawskiej ASP na statuetkę organizowanego przez NIMiT III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej.
W ciągu ostatnich dwóch lat Narodowy Instytut Muzyki i Tańca dołączył do panteonu najbardziej prestiżowych, narodowych instytucji kultury.
Kontakt dla mediów:
NIMiT / Agata Szymczak: +48 785 310 000, agata.szymczak@nimit.pl