Wersja do druku

Udostępnij

3 września zakończyła się w Szczecinie druga edycja Turnieju Muzyków Prawdziwych, organizowana przez Filharmonię im. M. Karłowicza. Nagroda Instytutu Muzyki i Tańca za wprowadzenie formy mazurka we współczesny kontekst kulturowy trafiła do Kapeli Podlasianki. Nagrodą jest udział w festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie w 2017 r.

Zwycięzcy folkowych zmagań wystąpili w niedzielnym koncercie finałowym, który był transmitowany na żywo na kanale Filharmonii w serwisie YouTube. Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie internetowej Filharmonii: http://filharmonia.szczecin.pl/aktualnosci/353-Wyniki_Turnieju_Muzykow_Prawidzwych

Kapela pochodzi z Leśnej Podlaskiej w województwie lubelskim. Tworzą ją: Paulina Kwaśniewska – skrzypce oraz Karolina Szymula – bębenek. Członkinie kapeli należały najpierw przez trzy lata do zespołu Leśniańskie Nutki, prowadzonego przez Zdzisława Marczuka. Grają muzykę charakterystyczną dla południowego Podlasia, głównie polki i oberki skomponowane przez ich nauczyciela bądź zasłyszane przez jego rodziców. Naukę gry na bębenku i skrzypcach pobierały u Zdzisława Marczuka oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Leśnej Podlaskiej. Zdobyły I nagrodę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2008) oraz Grand Prix na Mazowieckim Festiwalu Kapel w Wiśniewie (2011).