Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 12 czerwca o godz. 18.00 w ramach projektu Choreografia myśli w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu (pl. Bogusławskiego 1) odbędzie się pokaz spektaklu New (Dis) Order Ramony Nagabczyńskiej. W spektaklu występują Anita Wach, Magdalena Jędra i Mariusz Raczyński. Projekt jest realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2015. Integralną częścią pokazów tanecznych w Kaliszu są krótkie, poprzedzające spektakl wprowadzenia autorstwa Mateusza Szymanówki – podejmujące temat percepcji tańca w kontekście innych sztuk. Każdy wieczór cyklu zakończony jest rozmową z artystami, która stanowi okazję do przybliżenia ich praktyki oraz formułowania pytań dotyczących choreografii wspólnie z publicznością.

 

Spektakl to pętla energii idąca z muzyki w ciała performerów i stamtąd kontynuująca swoją drogę jako impuls do podejmowania przez performerów kolejnych działań ruchowych. Charakter tych działań przeskakuje pomiędzy spontanicznością a cytatem, intymnością a hedonizmem, wyzwoleniem a destrukcją i zaraża widza nie tylko energią i napięciem, ale też empatią. Dzięki subtelnemu wpleceniu estetyki tanecznej w działania, widz odnosi wrażenie jakby brał udział w imprezie, a nie w spektaklu tanecznym. Autopojetyczny system odtwarzania energii i budowania napięcia zawarty w New (Dis)Order mógłby trwać w nieskończoność. Ale każda impreza musi się kiedyś skończyć, pozostawiając po sobie ślad.

 

choreografia: Ramona Nagabczyńska (z dużym wkładem twórczym tancerzy)
światła: Jan Cybis
muzyka: NEU!, Nisennenmondai, Ścianka, Chinawoman, David Bowie
występują: Anita Wach, Magdalena Jędra, Mariusz Raczyński
partnerzy: Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Burdąg, Komuna//Warszawa
czas trwania: 45 min.
premiera: 10.05.2012, Teatr Studio, Warszawa

Spektakl zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Projekt Choreografia myśli został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2015.

 

Choreografia myśli

Celem projektu jest nawiązanie do tanecznej tradycji miasta. Kalisz przez lata był jednym z najważniejszych w Polsce ośrodków, w których przedstawiano nowe zjawiska sztuki tańca. Organizatorzy chcieliby powrócić do tej idei, zapraszając publiczność na cykl pokazów spektakli tanecznych autorstwa młodych polskich choreografek i choreografów. W programie znajdą się prace Agaty Siniarskiej, Pawła Sakowicza, Ramony Nagabczyńskiej oraz Przemka Kamińskiego i Koriny Kordovej. W działalności tej grupy artystów skupiają się rozmaite wątki związane z estetyką tańca współczesnego oraz warunkami jego produkcji. Zaproszeni twórcy to osoby pracujące jednocześnie w Polsce i za granicą, prezentujące różne podejścia do tańca. Działają na skrzyżowaniu sztuk, mieszając estetyki i nieustannie poszerzając pole choreografii. Eksperymentują z filmem, literaturą, muzyką i sztukami wizualnymi.

W ramach cyklu uważnie przyjrzymy się myśleniu ciałem i myśleniu o ciele.

 

Więcej na stronie: www.scenadlatanca.pl