Dziś o godz. 13.00 w Sali Białej Bazaru Poznańskiego odbyła się konferencja prasowa dotycząca tego wydarzenia. O godz. 18.00 będzie można uczestniczyć tu w koncercie „LEGENDA NA NOWO” promujący ponadczasową muzykę patrona konkursu.

Wersja do druku

Udostępnij

W konferencji prasowej w Sali Białej Bazaru Poznańskiego wzięli udział przedstawiciele Organizatorów, Mecenasów oraz Partnerów Konkursu. Gośćmi specjalnymi konferencji byli:

  • Jędrzej Solarski – Zastępca Prezydenta Poznania,
  • Karolina Kaźmierczak – Dyrektor Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego,
  • Katarzyna Meissner – Dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca,
  • Małgorzata Małaszko-Stasiewicz – Dyrektor Programu 2 Polskiego Radia,
  • Aneta Woźniak – Dyrektor Centrum Kultury i Historii TVP,
  • Kalina Cyz – Dyrektor TVP Kultura, TVP Kultura 2 oraz Teatru Telewizji,
  • dr Daniel Cichy – Dyrektor-Redaktor Naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego,
  • Agata Szymczewska – laureatka I nagrody 13. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego,
  • Alina Kurczewska – Prezes Zarządu Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego.

Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca przyznała, że:
To dla nas zaszczyt współorganizować jedno z najważniejszych światowych wydarzeń skrzypcowych, czyli Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Jesteśmy dumni, że wśród jego uczestników znajduje się laureat I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. Obydwa konkursy wpisują się znakomicie w misję popularyzowania muzyki polskiej na arenie międzynarodowej.

Po wystąpieniach gości Karolina Kaźmierczak, dyrektor Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego ogłosiła harmonogram Konkursu i nazwiska jurorów. Następnie zebrani w Sali Białej dziennikarze rozpoczęli indywidualne wywiady z gośćmi programu.

„Wierzymy, że nadchodząca 16. edycja Konkursu będzie budzić zainteresowanie publiczności z każdego zakątka świata. Serdecznie zapraszamy do Poznania, aby tu śledzić zmagania naszych uczestników w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a także do śledzenia transmisji m radiowych, telewizyjnych i internetowych będzie można przeżywać konkursowe emocje” – powiedziała dyrektor Karolina Kaźmierczak.

Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Polskie Wydawnictwo Muzyczne i ANAKLASIS zapraszają jeszcze dziś o godz. 18.00 do Sali Białej na koncert LEGENDA NA NOWO w wykonaniu Adam Bałdych Quintet oraz Agaty Szymczewskiej – ambasadorki Konkursu Wieniawskiego. Artyści zaprezentują program z płyty „Legend”, inspirowany twórczością Henryka Wieniawskiego.

Pomysłodawcą nagrania płyty jest znakomity skrzypek Adam Bałdych, który podjął się reinterpretacji mniej znanych utworów „ostatniego wirtuoza romantyzmu”. W nagraniu płyty obok Bałdycha uczestniczyli Marek Konarski (saksofon tenorowy), Łukasz Ojdana (fortepian), Michał Barański (kontrabas), Dawid Fortuna (perkusja) oraz Agata Szymczewska (skrzypce).

Koncert będzie transmitowany na żywo na facebookowych profilach Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (Wieniawski Society), Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i ANAKLASIS, a także na kanale YouTube Wieniawski Society.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego (MKS) po raz pierwszy został zorganizowany w 1935 roku. Dziś jest najstarszym istniejącym i jednym z najbardziej prestiżowych konkursów skrzypcowych na świecie, jest jedną z najważniejszych polskich marek kulturalnych. Do Poznania przyjeżdżają najlepsi młodzi skrzypkowie reprezentujący kraje niemal wszystkich kontynentów. Fascynuje ich wieloletnia tradycja Konkursu, jego prestiż oraz jedyna w swoim rodzaju atmosfera. Konkurs jest członkiem założycielem, powstałej w 1957 roku, Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie.

Pieczę nad Konkursem sprawuje Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Stowarzyszenie, które działa na wielu artystycznych polach. Poprzez swoje działania, Towarzystwo krzewi wiedzę o swoim Patronie, pielęgnuje pamięć o nim, zwłaszcza w ramach interdyscyplinarnego projektu Wieniawski Inspiruje, prezentującego twórczość Patrona w ciekawych i nowoczesnych kontekstach. Twórczość Henryka Wieniawskiego nie traci na aktualności, jest wciąż żywa i atrakcyjna dla współczesnych artystów. Każdy sam może się o tym przekonać.

Henryk Wieniawski był genialnym skrzypkiem, wirtuozem, obywatelem świata, pasjonującą indywidualnością o barwnej osobowości, uznanym pedagogiem. Jego kompozycje przetrwały próbę czasu i zajmują do dziś ważne miejsce w literaturze skrzypcowej i w repertuarach najwybitniejszych artystów na świecie.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego organizowany jest we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Kontakt dla mediów:

Martyna Nicińska, martyna@wieniawski.pl

Fot. Fresh Frame
Fot. Fresh Frame
Fot. Fresh Frame
Fot. Fresh Frame
Fot. Fresh Frame
Fot. Fresh Frame
Fot. Fresh Frame