Wersja do druku

Udostępnij

5 lutego mija 120. rocznica urodzin Władysławy Markiewiczówny. 7 lutego w Miejscu Piastowym odbędzie się koncert z tej okazji, organizowany w ramach projektu „Jubileusze kompozytorów polskich”.

W ramach projektu „Jubileusze kompozytorów polskich” przybliżymy w tym roku sylwetki artystów, którzy zostali zapomniani lub są mniej znani szerszej publiczności. W najbliższą sobotę, 7 lutego zapraszamy na uroczysty koncert z okazji 120. rocznicy urodzin Władysławy Markiewiczówny, kompozytorki, pianistki i pedagoga; bliskiej krewnej bł. Bronisława Markiewicza. Podczas koncertu wystąpią znakomici artyści i pedagodzy – Antoni Brożek, Andrzej Jasiński (także uczniowie kompozytorki), Bernadeta Stańczyk, Aleksandra Brożek oraz uczniowie Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Katowicach. Wydarzenie odbędzie się w Domu Zakonnym Zgromadzenia Św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym.

Władysława Markiewiczówna urodzona 5 lutego 1900 roku, była blisko spokrewniona z bł. Bronisławem Markiewiczem założycielem Zgromadzenia Michalitów w Miejscu Piastowym, gdzie odbędzie się koncert. Najbardziej kojarzona była z twórczością dla dzieci, była autorką wielu utworów fortepianowych, w tym szkoły na fortepian „Do-re-mi-fa-sol”, wydanej po raz pierwszy w 1946 roku w Warszawie, potem wielokrotnie wznawianej. Komponowała też utwory wokalne do słów znanych poetów, między innymi Tetmajera, Wyspiańskiego, Iłłakowiczówny i Karpińskiego. W latach okupacji współpracowała z Karolem Wojtyłą w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym, w Krakowie, tworząc oprawę muzyczną do przedstawień. Markiewiczówna była także ofiarnym pedagogiem. W czasie II wojny światowej nauczała i organizowała koncerty muzyki polskiej w prywatnych mieszkaniach, zaś po wojnie objęła katedrę fortepianu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Wykształciła wspaniałych pianistów, m.in. Wojciecha Kilara, Kazimierz Kordę czy Lidię Kozubek.


Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy: Instytut Muzyki i Tańca, Starostwo Powiatowe w Krośnie, Zgromadzenie Św. Michała Archanioła, Zgromadzenie Sióstr Św. Michała Archanioła.

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca.