Wersja do druku

Udostępnij

Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy Jacka Kortusa organizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiegow Poznaniu 7 grudnia 2013 r. w ramach programu „Nowe interpretacje”.

Recital pt. „Józef Wieniawski i jego Mistrz” w wykonaniu utalentowanego młodego poznańskiego artysty Jacka KortusaLaureata XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2005) odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 18.00 w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania, plac Kolegiacki 17.

W programie recitalu znajdą się dzieła Józefa Wieniawskiego – Nocturne pour piano op. 37, Deuxième Valse de Concert op. 30 , Nocturne pour piano op. 37 i Fryderyka Chopina – Nokturn c-moll op. 48 nr 1, Walc As-dur op. 34 i Sonata b-moll op. 35.

Wykonanie utworów Józefa Wieniawskiego odbywa się w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca„Nowe interpretacje”.

Organizatorem koncertu jest Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Szczegółowe informacje o koncercie wraz z biogramem kompozytora na stronie www.wieniawski.pl

Serdecznie zapraszamy!

Jacek Kortus urodził się 12 lipca 1988 roku w Poznaniu. Jest studentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie Waldemara Andrzejewskiego, pod którego opieką pozostaje od początku swojej edukacji.

Artysta jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, m.in. I nagrody i “Grand Prix” na IX Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Antoninie (2005), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. Prof. Ludwika Stefańskiego w Płocku (2002), II nagrody (pierwszej nie przyznano) na I Ogólnopolskim Konkursie im. Wł. Kędry w Łodzi (2002), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim (2000), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie w Żaganiu (2001), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Antoninie (2000), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Szafarni (1999), II nagrody na Ogólnopolskich przesłuchaniach klas fortepianu I stopnia w Warszawie, wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu w Siedlcach (2002), V Nagrody na Ogólnopolskich przesłuchaniach klas fortepianu II stopnia w Warszawie (2003).

W 2002 roku uzyskał stypendium Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich “ Pomoc Młodym Talentom”. Dwukrotnie zdobył stypendium Ministra Kultury (w 2002 i 2005 roku). W 2003 roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Stefana Seilera w Kitzingen a w kwietniu 2004 roku laureatem nagrody specjalnej na VI Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów “Arthur Rubinstein In memoriam” w Bydgoszczy. W listopadzie 2004 roku brał udział w festiwalu “Tydzień Talentów” w Kąśnej Dolnej. W październiku 2005 roku został finalistą wyróżnionym na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie. Jacek Kortus koncertował w czołowych filharmoniach w Polsce i za granicą – m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rumunii, Ukrainie, Bułgarii, Mołdawii, Czarnogórze, Serbii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Chile, Chinach, Japonii, Tajwanie, Izraelu, Palestynie, Maroko.

W 2006 roku został uhonorowany “Medalem Młodej Sztuki” przyznawanym młodym artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne a także „Medalem Młodego Pozytywisty im. Hipolita Cegielskiego” za osiągnięcia w pracy organicznej. Oprócz tego otrzymał nominację do nagrody „Paszporty Polityki”. W maju 2008 roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta z dziełami F. Chopina i F. Liszta nagrana dla wytwórni „Muza Polskie Nagrania”, która w 2009 roku otrzymała nominację do prestiżowej nagrody „Fryderyki”.