Wersja do druku

Udostępnij

Zachęcamy do zapoznania się z efektami realizacji dotychczasowych edycji programu departamentu muzyki „Jazzowy debiut fonograficzny”. Dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca na polskim rynku muzycznym pojawiło się 8 albumów płytowych debiutujących zespołów jazzowych. Kolejne dwa albumy powstaną w wyniku tegorocznej, już piątej edycji programu.

I edycja – 2012

II edycja – 2013

III edycja – 2014

IV edycja – 2015

V edycja – 2016 (w realizacji)

  • The Forest Tuner (SJRecords)
  • Mateusz Pliniewicz Quartet (PLUM)

 

„Jazzowy debiut fonograficzny to program Instytutu Muzyki i Tańca skierowany do polskich muzyków jazzowych oraz do mających siedzibę w Polsce wydawców nagrań. Program polega na zrealizowaniu nagrania płytowego debiutujących wykonawców muzyki jazzowej w formie płyty kompaktowej lub winylowej z równoczesnym wprowadzeniem plików do sprzedaży w formacie cyfrowym.

Ważnym elementem programu jest, aby nagranie płyty było pierwszym nagranym albumem w życiu artystycznym wykonawcy (płyta solo), lidera zespołu i/lub przynajmniej połowy wszystkich członków zespołu. Maksymalny wiek uczestnika programu to 30 lat.

Program „Jazzowy debiut fonograficzny” ma na celu zwiększenie liczby debiutów i nagrań muzyki jazzowej, ułatwienie wejścia na rynek muzyczny nowym zespołom i solistom, a także animację jazzowej twórczości kompozytorskiej (przynajmniej 50% czasu trwania nagrania musi zostać poświęcone muzyce polskiej z obligatoryjnym nagraniem przynajmniej 1 nowego utworu polskiego kompozytora). Nabór wniosków ogłaszany jest do 15 grudnia każdego roku, a rozstrzygnięcie konkursu do 31 stycznia.

Szczegółowe informacje oraz regulamin programu znajdują się na stronie internetowej Instytutu www.imit.org.pl w zakładce programy.