Wersja do druku

Udostępnij

164 zgłoszenia z 37 krajów napłynęły do organizatorów IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, który odbędzie się od 16 do 25 listopada 2012 roku.

Komisja weryfikacyjna do udziału zakwalifikowała 50 młodych dyrygentek i dyrygentów z 22 krajów: Australii (1), Austrii (2), Brazylii (2), Chin (2), Czech (1), Finlandii (1), Francji (1), Grecji (2), Holandii (2), Irlandia (1), Japonia (5), Kolumbia (1), Korei Południowej (4), Litwy (1), Meksyku (1), Niemiec (4), Nowej Zelandii (1), Polski (8), Rosji (3), Tajwanu (3), USA (3) i Wielkiej Brytanii (1). Gdyby ktoś z zakwalifikowanych zrezygnował, mogą pojawić się w Katowicach również: Argentyńczyk, Hiszpan, Kazach, Portugalczyk, Rumun, Słowak, Węgier czy Włoch. W gronie 50 zakwalifikowanych jest 8 pań: cztery Polki, dwie Greczynki i po jednej dyrygentce z Rosji i Nowej Zelandii. Wśród Polek, które uczestniczyły już w poprzednim konkursie w Katowicach jest Marzena Diakun, która pięć lat temu zdobyła Nagrodę starosty bieruńsko-lędzińskiego dla polskiego półfinalisty i Nagrodę ufundowana przez STOART dla najlepszej polskiej uczestniczki oraz Maja Metelska, uhonorowana Nagrodą TVP.

Najmłodsi uczestnicy konkursu urodzili się w 1989 roku – w lutym Holender Olivier Pols, a 24 listopada – Polak Maciej Koczur. Najstarszymi uczestnikami konkursu będą urodzeni tego samego dnia, 7 września 1977 roku Alexander Negrin z Wielkiej Brytanii i Litwin Dainius Pavilionis, który na poprzednim katowickim konkursie w 2007 roku zdobył III wyróżnienie oraz Nagrodę im. Witolda Rowickiego za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora (Odwieczne pieśni Mieczysława Karłowicza). Z tego samego rocznika, o trzy miesiące od nich młodszy jest Tae Jung Lee z Korei Południowej.

Katowicki konkurs odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Jest trzecim w Polsce – obok konkursów pianistycznego im. Fryderyka Chopina i skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego – członkiem Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie, która skupia 129 najbardziej prestiżowych konkursów w Europie, obu Amerykach, Azji i Australii. Zaledwie siedem z nich to konkursy dyrygenckie. Tylko one bowiem wymagają podczas całego ich przebiegu największego zespołu wykonawczego, jakim jest orkiestra. Taki wysiłek finansowy podejmują organizatorzy konkursów dyrygenckich w: Barcelonie, Besançon (Francja), Katowicach, Parmie, St. Petersburgu, Trento i Verviers (Belgia). Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, choć nie najstarszy (np. w Besançon odbyło się już 51 konkursów), zaliczany jest do najważniejszych. Decyduje o tym m.in. największa liczba dopuszczanych kandydatów (50 wobec np. 15 w Barcelonie czy 20 w Besançon), rozległy repertuar wymagany regulaminem (od baroku do współczesności, z blisko czterdziestoma utworami od Wolfganga Amadeusa Mozarta po Witolda Lutosławskiego, w tym także utworów wymagających współpracy z solistami), szerszy skład międzynarodowego jury. Atrakcyjność Katowic potwierdzają m.in. przyjazdy kandydatów już nagrodzonych lub wyróżnionych w innych, starszych konkursach, czy też ponowne zgłoszenia uczestników, którzy wcześniej nie zdołali dojść do finału. W V MKD (1995) startował np. Włoch Massimiliano Caldi, który jednak dopiero w 1999 r.  zwyciężył katowicki konkurs.

Organizatorami konkursu są: Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundacja Muzyczna Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Turniej ma charakter międzynarodowy od 1979 roku (stulecie urodzin patrona – najbardziej w świecie znanego polskiego dyrygenta, twórcy Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, którą po wojennej przerwie reaktywowano w Katowicach, gdzie Mistrz, powróciwszy z wojennej tułaczki poprowadził ją dalej, aż do swojej śmierci). Jego inicjatorem był długoletni dyrektor Filharmonii Śląskiej, prof. Karol Stryja, ostatni z klasy dyrygentury Grzegorza Fitelberga w katowickiej uczelni muzycznej.

Dotąd w Katowicach zwyciężyli: Claus Peter Floor (Niemcy, 1979), Chikara Imamura (Japonia, 1983), Michael Zilm (Niemcy, 1987), Makato Suehiro (Japonia, 1991), Victoria Żadko (Ukraina, 1995), Massimiliano Caldi (Włochy, 1999), Aleksander Marković i Modestas Pitrénas (Serbia i Litwa, 2003) i Eugene Tzigane (USA, 2007).

Jurorami IX MKD w 2012 roku będą: prof. Antoni Wit (przewodniczący) oraz: Mirosław Jacek Błaszczyk (Polska), Juozas Domarkas (Litwa), Piotr Gajewski (USA), Martinez Izquierdo (Hiszpania), Eugeniusz Knapik (Polska), John Neschling (Brazylia), Marek Pijarowski (Polska), Maximiano Valdes (Chile), Takuo Yuasa (Japonia), Michael Zilm (Niemcy). W przesłuchaniach II etapu jako soliści wystąpią znakomici wiolonczeliści Tomasz Strahl i Marcin Zdunik oraz świetne skrzypaczki Agata Szymczewska i Anna Maria Staśkiewicz.

Zwycięzca tegorocznego konkursu otrzyma Złotą Batutę i 25 tys. euro. Srebrnej i Brązowej Batucie – wyroby z bursztynowym elementem, znanej jubilerskiej firmy W. KRUK – towarzyszyć będą kwoty 20 i 15 tys. euro; laureaci trzech wyróżnień otrzymają od 5 do 10 tys. euro. Wśród nagród pozaregulaminowych szczególnie dla młodych dyrygentów cenne będą koncertowe zaproszenia 25 orkiestr i międzynarodowych festiwali polskich oraz z Portugalii, Japonii, Francji, Niemiec, Słowacji, Czech i Słowenii.

Ponieważ gmach Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego jest w remoncie, konkurs rozegrany zostanie w katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego przy ul. Zacisze 3. Tutaj zaplanowano:

16 listopada, godz. 19.00

Oficjalne otwarcie konkursu i inauguracyjny koncert prawykonań utworów zamówionych przez organizatorów konkursu

Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent

Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru

program:

Stanisław Moryto – Uwertura koncertowa

Eugeniusz Knapik – Beauty Radiated in Eternity

17–20 listopada, godz. 9.30 – 13.20 i godz. 16.00 – 20.25

Konkursowe przesłuchania I etapu

21 listopada, godz. 9.30 – 13.00 i godz. 16.00 – 19.30

22 listopada, godz. 9.30 – 13.00

Konkursowe przesłuchania II etapu

23 listopada, godz. 9.30 – 12.30 i godz. 16.00 – 19.00

Konkursowe przesłuchania III etapu

25 listopada, godz.20.00

Wręczenie nagród, oficjalne zamknięcie konkursu i koncert laureatów

Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej,

dyrygować będą laureaci konkursu.

Program ustalony zostanie przez jury 23 listopada

Koncert laureatów zostanie 26 listopada o godz. 19.00 powtórzony w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

 

Konkursowi towarzyszy wiele imprez, nie tylko muzycznych.
Szczegóły na: www.konkursfitelberg.pl

 

(informacja prasowa)