Wersja do druku

Udostępnij

Już w sobotę 30 lipca br. muzyka polska powraca na warszawskie Nowe Miasto. Rozpoczyna się organizowany przez Fundację Nowa Orkiestra Kameralna – IV Letni Festiwal Nowego Miasta.

Głównym celem festiwalu jest przedstawianie muzyki polskiej oraz przywracanie do życia zapomnianych kompozycji rodzimych twórców, dlatego na program jak co roku złoży się muzyka polska z różnych epok, różnych światów stylistycznych, przeznaczona na różnorodne składy wykonawcze.

Podczas IV Letniego Festiwalu Nowego Miasta oprócz prezentacji znanych dzieł polskich kompozytorów, odbędzie się również światowe prawykonanie Koncertu na fagot i orkiestrę smyczkową op. 5 Witolda Rowickiego. Zabrzmi także skomponowana dla orkiestry Warsaw Camerata z okazji Roku Czesława Miłosza Lituania Romualda Twardowskiego oraz ciągle jeszcze mało znana Scena dramatyczna na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Antoniego Stolpego.

W programie festiwalu znajdą się również utwory: F. Chopina, I. F. Dobrzyńskiego, M. Karłowicza, I. J. Paderewskiego, A. Stolpego, W. Maliszewskiego, St. Moryto i in.

Podczas IV Letniego Festiwalu Nowego Miasta wystąpią świetni soliści: Anna Karasińska (sopran), Anna Wróbel (wiolonczela), Leszek Wachnik (fagot) oraz zespoły: Camerata Vistula, kwartet Merlo, kwartet Walasek, Wachnik Trio, Kwintet Warsaw Camerata i Orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego.

Letni Festiwal Nowego Miasta to nie tylko wydarzenia muzyczne, to również spotkania z twórcami i artystami, którzy w wakacyjne popołudnia zabiorą publiczność w osobistą wędrówkę po polskiej kulturze, muzyce i historii naszego kraju. Będzie to: kompozytor i dyrygent Maciej Żółtowski, śpiewak Richard Berkeley, lutnista Jerzy Żak, który podczas spotkania zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty oraz kompozytor i pedagog Romuald Twardowski.

Koncerty IV LFNM 2011 będą odbywać się w trzy weekendy od 30 lipca do 14 sierpnia. Spacerując po Warszawie w soboty będzie można wybrać się z najmłodszymi słuchaczami na plenerowe koncerty edukacyjne, później poznać osobiście artystów podczas festiwalowych spotkań, a w niedziele delektować się wspaniałą muzyką polską, goszczącą w pięknych nowomiejskich kościołach.

Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się na scenie letniej zbudowanej przy kościele oo. dominikanów przy ul. Freta 10, w Galerii Freta oraz w kościołach pw. św. Franciszka Serafickiego, Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i pw. św. Jacka.
Na wszystkie imprezy wstęp wolny .

Szczegółowych informacji udziela koordynator artystyczny IV LFNM Małgorzata Kołcz pod nr tel. 790 395 228.

Program wydarzeń IV LFNM 2011 można również znaleźć na stronach:
www.fnok.pl i www.warsawcamerata.pl

Projekt jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawę – Dzielnicę Śródmieście.