Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Muzyki i Tańca prowadzi dwa blogi propagujące wiedzę o tradycjach muzycznych i o instrumentach muzycznych. Poprzez blogi Instytut zachęca do zgłębiania tematyki instrumentów muzycznych, historii kolekcji muzealnych oraz muzyki związanej z polską obrzędowością doroczną. Zbliżające się święta będą doskonałą okazją do zapoznania się z polskimi obrzędami i zwyczajami ludowymi oraz z polskim tradycyjnym instrumentarium.

Czy warto sięgać do Kolberga? Czy muzyka polska uzależnia? Tego wszystkiego dowiemy się na blogu Tradycje muzyczne (blog.tradycjemuzyczne.akademiakolberga.pl). Blog wspiera portal www.akademiakolberga.pl. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.

Tradycje muzyczne to blog poświęcony muzyce związanej z polską obrzędowością doroczną, a także wszelkim innym przejawom występowania muzyki tradycyjnej w kulturze, sztuce i społeczeństwie.
W tradycyjnych społecznościach muzyka towarzyszyła człowiekowi w najistotniejszych momentach jego życia, łagodziła trudy pracy, pozwalała na chwilę wytchnienia i zabawy. Pomagała także, jako ważny element licznych obrzędów, wytłumaczyć, zrozumieć i oswoić świat. Tradycje zmieniają się, a czasem niestety także zanikają. Blog chce przybliżać piękno, siłę, różnorodność i znaczenie wybranych obrzędów, zwyczajów i zachowań muzycznych, inspirując czytelnika do własnych poszukiwań.

Redaktorką bloga jest Ewelina Grygier – muzyk i etnomuzykolog, związana z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk (Zbiory Fonograficzne).

 

Blog Instrumenty muzyczne (blog.instrumenty.edu.pl) poświęcony jest instrumentom, ze szczególnym uwzględnienie polskich instrumentów ludowych. Blog związany jest z portalem Instytutu Muzyki i Tańca www.instrumenty.edu.pl, największą cyfrową kolekcją instrumentów muzycznych w Polsce, prezentującą niemal 500 obiektów z różnych placówek.

Merytoryczna część portalu powstaje przy udziale znakomitych badaczy: profesora Zbigniewa Przerembskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, a także profesora emerytowanego Beniamina Vogla, zdjęcia wykonuje Waldemar Kielichowski związany od lat z Muzeum Fryderyka Chopina. Portal jest dostępny w językach polskim i angielskim. W skład portalu wchodzą podstrony: „Polskie ludowe instrumenty muzyczne” (2014), „Fortepian w zbiorach polskich” (2015) i „Skrzypce w zbiorach polskich” (2016). W roku 2017 portal wzbogaci się o kolejną odsłonę, tym razem poświęconą batutom.

Na blogu Instrumenty muzyczne, oprócz wywiadów, artykułów, bogatej dokumentacji zdjęciowej i ikonografii oraz ciekawostek związanych z instrumentami, znajdują się liczne relacje z kwerend i sesji zdjęciowych związanych z rozbudową portalu.

Jak pisze redaktor bloga – Agata Mierzejewska – muzykolog i kurator strony www.instrumenty.edu.pl –  dla instrumentologii możemy obecnie zrobić niezwykle wiele. Historia kultury, historia muzyki i historia sztuki dopełniają się wzajemnie w kartach katalogowych każdego instrumentu, który jest zazwyczaj nie tylko ciekawym lecz także pięknym artefaktem.

Prowadzenie blogów jest częścią Pracowni Muzyki Tradycyjnej IMiT, powstałej w celu kontynuacji działań rozpoczętych w Roku Kolberga (2014). Pracownia finansowana jest ze środków MKiDN.