19 marca w Muzeum Śląskim w Katowicach rozpoczyna się III Kongres Tańca organizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. W ciągu trzech dni odbędzie się osiem paneli tematycznych prowadzonych przez grupy panelistów wybranych przez środowisko tańca. Trzecia edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem: III Kongres Tańca: Dyskutujmy. Twórzmy. Działajmy.

Wersja do druku

Udostępnij

Jednym z nadrzędnych celów Kongresu jest oddanie głosu ludziom tańca w Polsce. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zwrócił się do organizacji reprezentujących środowisko oraz instytucji wspierających rozwój tej dziedziny sztuki z propozycją wskazania ich reprezentantów do poszczególnych paneli. Aby oddać głos także artystom i artystkom niezrzeszonym, NIMiT ogłosił otwarty nabór kandydatów i kandydatek na panelistów i panelistki. Wszyscy razem będą brali udział w dyskusjach na tematy:
Edukacja zawodowa, Kwestie związane z wykonywaniem zawodu, Finansowania tańca, Infrastruktura, Relacje w środowisku tańca, Dostępność, Upowszechniania tańca, Budowanie publiczności i promocji.

Więcej na kongrestanca.pl

Tegoroczny Kongres odbywa się w Katowicach – stolicy Śląska. Wybór ten jest wyrazem uznania dla potencjału i różnorodności tego regionu w obszarze tańca, tak w wymiarze historycznym jak i współczesnym, co znajduje swój wyraz chociażby w wielości instytucji z tańcem związanych – mówi Karol Urbański – zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Wierzymy, że wybór programu, panelistów i liczny udział uczestników sprawią, że wszystkie ważne kwestie wybrzmią, wyzwania zostaną zdiagnozowane, a możliwe drogi rozwoju wraz z propozycją realnych rozwiązań wskazane. Chcemy, aby kolejne kongresy odbywały się w różnych ważnych dla polskiego tańca ośrodkach. Niech to spotkanie będzie czasem wytężonej pracy, ale też wielkim świętem polskiego środowiska tańca! – dodaje dyrektor Urbański.

Transmisje z III Kongresu Tańca na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca:

Wydarzenia towarzyszące III Kongresowi Tańca:

Spektakl „Bestie” – 19 marca godz. 20.00; Teatr Rozbark w Bytomiu.
Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Potańcówka – 20 marca godz. 20.00 – Starochorzowski Dom Kultury w Chorzowie.


Partnerem wydarzenia jest Zespół Pieśni i Tanca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Organizatorem III Kongresu Tańca jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, wydarzenie finansowane z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Śląskie w Katowicach.

Patronat Honorowy nad III Kongresem Tańca objęli:

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Patronat medialny:

e-teatr.pl, didaskalia, Jazzpress, magazyn TANIEC, Dziennik Zachodni, naszemiasto.pl, TVP Kultura, Moje Katowice, Radio Eska Śląsk, teatralny.pl, Teatr dla wszystkich, TVP 3 Katowice, Opera Lovers.


Tuż przed kongresem – czyli 18 marca Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprasza na Śląski Dzień Tańca!

W programie znajdą się m.in.: prezentacje spektakli, pokazy prac studentów i absolwentów szkół artystycznych, warsztaty taneczne – od tańca współczesnego i klasycznego, po bollywood i akrobatykę taneczną. Wśród atrakcji pojawi się także jam taneczny, Kino Tańca, a także unikatowe zwiedzanie siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

18 marca o godz. 16.00 w siedzibie Galerii Sztuki współczesnej BWA w Katowicach odbędzie się także spotkanie autorskie z Jagodą Ignaczak – autorką książki „Dzieje Polskiego Baletu Reprezentacyjnego” – pierwszej publikacji w nowej serii wydawniczej Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Szczegółowy program Śląskiego Dnia Tańca znajduje się TUTAJ.


Organizatorem Śląskiego Dnia Tańca jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Akcja odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.


Koordynatorka III Kongresu Tańca:
Alicja Kosińska, kongrestanca@nimit.pl

Koordynatorka Śląskiego Dnia Tańca:
Ewelina Cieśla, slaskidzientanca@nimit.pl

Kontakt dla mediów:
Agnieszka Wyszomirska
agnieszka.wyszomirska@nimit.pl, +48 887 240 011