Wersja do druku

Udostępnij

14 lipca w Kościele p/w NMP w Lesku o godz. 18.30 odbędzie się, współorganizowany przez IMiT w ramach programu „Nowe interpretacje” koncert inauguracyjny II Podkarpackiej Letniej Akademii Muzyki.

W koncercie inauguracyjnym pt. „Muzykalia Jasnogórskie” wystąpią soliści oraz Karpacka Orkiestra Barokowa, którzy wykonają Mszę B-dur M.J. Żebrowskiego oraz Verspers A. Dankowskiego.

Karpacka Orkiestra Barokowa (Carpathia Baroque Orchestra) to dynamicznie rozwijająca się orkiestra barokowa założona w 2011 roku przez absolwentów Królewskich Konserwatoriów Muzycznych w Hadze i Brukseli.  Wykonuje repertuar XVII i XVIII wieku ze szczególnym naciskiem na barokową muzykę taneczną i sakralną zgodnie z założeniami epoki grając na instrumentach historycznych lub ich kopiach.  Członkowie orkiestry z powodzeniem występują w Polsce i zagranicą, współpracują również z wieloma orkiestrami i zespołami muzyki dawnej takimi jak: European Union Baroque Orchestra, Capella Cracoviensis, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Nova Silesia, Collegium Musicum den Haag czy Holland Baroque Sociaty. Orkiestra współpracuje z Baletem Dworskim Cracovia Danza realizując autorskie projekty. Zadebiutowała podczas Kultury Wieków Dawnych w Krośnie, w marcu zeszłego roku wystąpiła w Filharmonii Łódzkiej z programem „Z Dworu Ludwika XIV”. Jest rezydentem Podkarpackiej Letniej Akademii Muzyki w Lesku.

Skład orkiestry: Joanna Huszcza i Jacek Kurzydło – skrzypce barokowe, Justyna Krusz – viola da gamba, Dominika Stencel i Krzysztof Białasik – rogi, Patrycja Domagalska-Kałuża – klawesyn.

Gościnnie: Iwona Leśniowska-Lubowicz – sopran, Jakub Józef Orliński – kontratenor, Zbigniew Malak – tenor, Maciej Falkiewicz – bas

Wykonanie utworów  kompozytorów jasnogórskich odbywa się i jest współfinansowane
w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje”. W ramach programu „Nowe interpretacje” artyści po raz pierwszy włączają do swojego koncertowego repertuaru i prezentują publicznie dzieła wskazanych w danej edycji polskich kompozytorów.

Organizatorem koncertu i Podkarpackiej Letniej Akademii Muzyki jest Fundacja Krośnieńska im. Ignacego Paderewskiego.

Koncert jest inauguracją II Podkarpackiej Letniej Akademii Muzyki – projektu kulturalno-edukacyjnego w ramach którego odbędą się koncerty, warsztaty i wykłady z zakresu muzyki barokowej.

Serdecznie zapraszamy!