Wersja do druku

Udostępnij

Z przyjemnością informujemy, że już pod koniec września polscy czytelnicy będą mogli zapoznać się z przetłumaczoną z języka japońskiego „publikacją słów” niezwykle ważnych dla świata sztuki i tańca butoh postaci: Kazuo Ohno i jego syna Yoshito. Mimo że taniec butoh, od chwili wyjścia z Japonii, czyli lat 70. do dnia dzisiejszego rozprzestrzenił się po całym świecie, znany jest zazwyczaj jego praktykom lub – w niewielkim stopniu – przedstawicielom środowisk związanych z teatrem lub tańcem.  A przecież forma ta to – jak pisze prof. Dariusz Kosiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego – nie tylko i nie tyle specyficzny styl tańca, współczesny gatunek performatywny czy określony typ treningu, ale specyficzna całościowa postawa, łącząca specyficzny sposób pracy, estetykę, dramaturgię, filozofię. Powstałe przez połączenie tradycji i inspiracji z Wschodu i Zachodu, zarazem wciąż otwarte na inwencje twórców, stanowi swoiste odbicie złożoności współczesnej kultury globalnej, a jednocześnie pozwala na wyjście poza jej ograniczenia.

Podstawą do powstania książki Świat butoh Kazuo Ohno, tego swoistego „zbioru słów”, były wyjątkowe zdjęcia Kazuo Ohno, wokół których toczy się opowieść syna o ojcu oraz spisane z nagrań wypowiedzi mistrza prowadzącego zajęcia z uczniami. Czy – poza samym tańcem – można wyobrazić sobie lepszą prezentację butoh? Dzięki niezwykłemu przekładowi Igi Rutkowskiej zmysłowy świat butoh toczy się między słowami opowiadającego o swym ojcu Yoshito i wibruje w poetyckich aforyzmach Kazuo Ohno. Niewątpliwie intryguje, porusza i inspiruje do twórczych poszukiwań.

Bardzo się cieszę, że strona japońska nam zaufała i możemy reprezentować niniejsze wydawnictwo w Polsce – mówi Anita Zdrojewska, prezes Fundacji Pompka, wydawcy publikacji. – Oddajemy w ręce czytelników skromną formę o przebogatej treści, ilustrowaną znaczącym zbiorem archiwalnych zdjęć.

 

Dystrybucja: www.fundacjapompka.org.pl oraz księgarnie artystyczne. Cena: 59 zł.

=================================================

Butoh narodziło się w Japonii w końcu lat pięćdziesiątych jako kontrkulturowa forma tańca. Jego twórcami byli Kazuo Ohno (1906-2010!) i Tatsumi Hijikata (1928-1986) – całkowicie inne osobowości, które odmiennymi lecz zawsze inspirującymi bądź pełnymi prowokacji metodami, dążyły do osiągnięcia przez swych adeptów poziomu całkowitej jedności ciała, ducha i umysłu. Według nich, jedynie taki stan pozwala na całkowite wyzbycie się wszelkich ograniczeń społecznych i kulturowych a wyzwolone ciało staje się nośnikiem prawdziwie uniwersalnego, czystego przekazu.

Książka „Świat butoh Kazuo Ohno” powstała we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach „Programu wydawniczego 2014” oraz współfinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.