Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Muzyki i Tańca patronuje najnowszej premierze Tomasza Bazana Hermeneia w Teatrze Praga w Warszawie, która odbędzie się 21 maja. Przedstawienie w reżyserii założyciela Teatru Maat i autora ruchu scenicznego w teatrach dramatycznych jest wydarzeniem z pogranicza teatru dramatycznego i sztuki tańca. Jego twórcy bazują na Czekając na Godota Samuela Becketta, a także inspirują się twórczością Harolda Pintera, Jona Fosse, Virginii Woolf i Franka Herberta. W Hermenei podejmują wysiłek ich performatywnej realizacji i reinterpretacji.

Spektakl opowiada o społeczności, która osiągnęła kres i nie pozostaje jej nic innego jak czekać na cud. Społeczność ta naznaczona jest wielką nieobecnością i przeżywa swoją własną obsesję Mesjasza, który kiedyś zapełni puste miejsce. Sytuuje ta generuje ogromne napięcie, które nie tylko pobudza kreatywność, ale wyzwala również moce destrukcyjne, zakorzenione w poczuciu śmiertelności, w procesie obumierania. Wreszcie ktoś się zjawia. To wygnaniec, syn marnotrawny śniący swoją własną wersję mitu Powrotu. Spotkanie, którego obie strony wyczekują z napięciem, okazuje się ostatnim aktem Zagłady, którą wszyscy nosili w sobie od samego początku.

Przy powstawaniu spektaklu wziął udział zespół od lat współpracujący z Teatrem Maat. W Hermenei zatańczy jedna z najlepszych polskich tancerek niezależnych, Anita Wach. Podobnie jak Tomasz Bazan, artystka była rezydentką Starego Browaru w Poznaniu/Art Stations Foundation (program Solo Projekt), a także stypendystką Pro Helvetii oraz rezydentką Centrum Choreograficznego Zollwerein w Essen (jesień 2005). W rolach głównych zobaczymy m.in. Piotra Trojana, laureata pierwszej nagrody aktorskiej podczas XXVII Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, i Justynę Wasilewską, zdobywczynię Złotego Tukana podczas XXX Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

reżyseria i choreografia: TOMASZ BAZAN
dramaturgia: TOMASZ BAZAN
muzyka: MARCIN JANUS
realizacje video: PATRYCJA PŁANIK
koncepcja przestrzeni: TOMASZ BAZAN przy współpracy z MACIEJEM POŁYNKO realizacja światła i dźwięku: MACIEJ POŁYNKO
obsada: PIOTR TROJAN, ANITA WACH, JUSTYNA WASILEWSKA, NATALIA KALITA, EWA PAJĄK

Teatr Praga, ul. Otwocka 14, Warszawa
21 maja (premiera) i 22 maja 2011 godz. 19.00
Bilety: normalny – 40 zł, ulgowy – 20 zł
Szczegółowe informacje: http://www.teatrpraga.pl/strona_glowna.html