Wersja do druku

Udostępnij

Dwieście lat temu w Przysusze przyszedł na świat Oskar Kolberg. To postać z grona najbardziej zasłużonych dla polskiej kultury, a zarazem jedna z najbardziej zapomnianych. Dzięki temu wybitnemu folkloryście i etnografowi znamy melodie ludowe, tańce, obrzędy, zwyczaje i wierzenia naszych przodków.

W związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin wielkiego badacza, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2014 Rokiem Kolberga. Jest to czas przypominania jego postaci w różnorodnych formach. W lutym oficjalnie rozpoczynają się obchody Roku Kolberga w Polsce.

21 lutego, w przeddzień urodzin folklorysty, w jego rodzinnym mieście, odbędzie się uroczysty koncert. W Domu Kultury w Przysusze usłyszymy kompozycje Kolberga w wykonaniu Iwony Kowalkowskiej (sopran), Wojciecha Maciejowskiego (tenor) i Andrzeja Tatarskiego (fortepian). Ponadto w programie przewidziany jest występ Zespołu Regionalnego „Mogilanie“ oraz muzyka ludowa z okolic Przysuchy i Krakowskiego.

22 lutego – w dniu urodzin Kolberga, w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, zostanie otwarta wystawa czasowa „Powiedzcie podziękowanie Kolbergowi za jego mozolną pracę. Oskar Kolberg: etnograf, muzykograf, chopinolog“. Będzie to wystawa, złożona z dwóch modułów: syntetycznej wystawy planszowej wprowadzającej w tematykę kolbergowską oraz z dodatkowej narracji wplecionej w stałą ekspozycję muzeum.

Również 22 lutego zostanie zaprezentowana aplikacja GPS na smartfony. Spacerownik będzie multimedialnym przewodnikiem po miejscach związanych z życiem i działanością etnografa. Bezpłatna aplikacja udostępniona zostanie w języku polskim i angielskim na smartfony w systemie Android, a w ciągu kolejnych miesięcy przygotowana będzie także wersja na platformę IOS (iPhone).

Oficjalne rozpoczęcie Roku Kolberga nastąpi 24 lutego w Warszawie, w Filharmonii Narodowej, z udziałem Bronisława Komorowskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystąpią m.in. Wielka Orkiestra Gaców, Trebunie Tutki, Kapela ze Wsi Warszawa, Zbigniew Namysłowski Quintet, a także Magdalena Lisak z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. Tego dnia zaplanowane jest także wręczenie odznaczeń państwowych oraz medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla twórców ludowych i etnografów.

Oskar Kolberg stworzył ogromne archiwum folkloru ziem polskich XIX wieku, pozostawiając 33 tomy wydanej za jego życia dokumentacji zatytułowanej „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce“. Drugie tyle zostawił w tzw. tekach kolbergowskich. Dzieło jego życia powstało z pasji, zaangażowania i poczucia misji, często wbrew wielu trudnościom. Dzisiaj z jego pracy czerpią obficie nie tylko badacze – etnografowie i muzykolodzy, ale także wielu ludzi, dla których postać Kolberga jest żywą inspiracją.

Rok Kolberga to czas różnorodnych wydarzeń skierowanych do różnych grup odbiorców, także poza kręgi badaczy i artystów związanych z kulturą tradycyjną. W ramach obchodów powstaje szereg projektów adresowanych do młodych ludzi, aktywizujących ich poprzez działania w Internecie i na portalach społecznościowych.

Więcej informacji o obchodach, kaledarium wydarzeń oraz aktualności dostępne są na stronie www.kolberg2014.org.pl.

Biuro Obchodów Roku Kolberga jest prowadzone przez Instytut Muzyki i Tańca.
Program Obchodów realizowany jest we współpracy z Instytutem im. Oskara Kolberga, Forum Muzyki Tradycyjnej, Polskim Towarzystwem Ludoznawczym, Muzeum Wsi Radomskiej, Polskim Radiem, Stowarzyszeniem Twórców Ludowych, Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Związkiem Kompozytorów Polskich, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Narodowym Instytutem Audiowizualnym.