Wersja do druku

Udostępnij

2 czerwca 2014 o  godzinie 8.50 oraz 17.40 w TVP Kultura odbędą  się dwie emisje filmu dokumentalnego pt. „Granatowy zeszyt”, poświęconego życiu i twórczości wybitnego polskiego kompozytora, dyrygenta oraz pianisty, Witolda Lutosławskiego.

Reżyserem filmu jest Natasza Ziółkowska – Kurczuk. Za produkcję odpowiada studio Aurum Film, a koproducentami są Taskovski Films, Lightcraft i Telewizja Polska.

„GRANATOWY ZESZYT”
Scenariusz i reżyseria: Natasza Ziółkowska-Kurczuk
zdjęcia: Paweł Banasiak, Tomasz Michałowski
dźwięk: Jacek Kwiatkowski
montaż: Tadeusz Sosnowski
animacja grafiki: Norman Leto
muzyka: Witold Lutosławski
opracowanie muzyczne: Leszek Możdżer
konsultacja muzyczna: prof. Henryk Kuźniak
kierownictwo produkcji: Anna Chruścicka
Producent: Leszek Bodzak
Produkcja: Aurum Film
Koprodukcja: Taskovski Films, Telewizja Polska
Polska 2013, 72 min.

„Granatowy Zeszyt” to historia Lutosławskiego – człowieka oraz Lutosławskiego – kompozytora, która ukazana jest z różnych perspektyw. W arkana sztuki Lutosławskiego wprowadza w filmie Leszek Możdżer, współczesny artysta młodego pokolenia. Podążając „śladami” kompozytora, Możdżer odkrywa stopniowo naturę i doskonałość jego twórczości. Dzięki przeplatającym się w filmie wypowiedziom najbliższych przyjaciół i rodziny kompozytora oraz archiwalnym nagraniom z udziałem samego Lutosławskiego, widzimy namiastkę jego osobowości oraz poglądy dotyczące sztuki i roli artysty w otaczającym go świecie. Kluczem do odczytania twórczości Witolda Lutosławskiego jest tytułowy granatowy zeszyt – notatnik Witolda Lutosławskiego, który, jak cała spuścizna po Lutosławskim, znajduje się w zbiorach Fundacji Paula Sachera w Bazylei. „Granatowy zeszyt” to film, który opowiada o wielkim artyście, ale i o człowieku. W filmie o Witoldzie Lutosławskim opowiadają wybitni muzycy i kompozytorzy, m.in.: Irena Santor, Anne Sophie Mutter, Krystian Zimerman, Steven Stucky Krzysztof Jakowicz, Antoni Witt, Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Jerzy Kordowicz, a także Julia Hartwig i Krzysztof Zanussi oraz członkowie rodziny.