Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 14-15 września w Szydłowcu odbędzie się II część warsztatów muzyki tradycyjnej współorganizowanych przez IMiT w ramach programu „Szkoła mistrzów tradycji”

Pierwszą część warsztatów – gry na skrzypcach, basowania i bębnienia muzyki ludowej regionu szydłowieckiego i przysuskiego oraz tańca poprowadził wybitny twórca ludowy – śp. Jana Gaca wraz z uczniami.

Druga część warsztatów poświęcona jest harmonistom i muzyce z okolic Szydłowca.

Warsztaty gry na harmonii ręcznej i pedałowej dla młodzieży i dorosłych poprowadzą bracia Jan
i Czesław Adamczykowie. Naukę gry na barabanie będzie moderował Mateusz Kowalski, skrzypek, harmonista, bębnista, śpiewak, członek Kapeli Kowalski/Maziarz/Murzynowska, uczeń Jana Gacy.

Imprezą towarzyszącą warsztatom jest zabawa taneczna przy muzyce granej przez świetnych muzykantów z terenu byłego woj. radomskiego. Do tańca zagra m.in. Kapela Wiesławy Gromadzkiej
i Kapela Aleksandra Krupy.

Czesław Adamczyk – ur. w 1935 roku w Leszczynach koło Szydłowca, z zawodu stolarz budowlany. Pochodzi z muzykanckiej rodziny, jego ojciec, stryjowie grywali na skrzypcach. Jego ojciec Feliks jako stolarz również robił własne skrzypce – jeden egzemplarz znajduje się obecnie w Muzeum Ludowych Instrumentów w Szydłowcu. Mając ok. 8 lat już grywał na skrzypcach, a od 12 roku życia na harmonii pedałowej, zakupionej przez ojca. Grywał z bratem na weselach, ostatnie wesele zagrał w 1985 roku. Od skrzypka Głowackiego z Chlewisk nauczył się nut, ale melodie ludowe gra ze słuchu, które ze skrzypiec „przekładał” na harmonię. Harmonie zaczął budować w latach 70tych. Wcześniej pracował w budownictwie. Od podstaw zbudował trzyrzędowe harmonie pedałowe i ręczne, na 24 i na 120 basów. Budowy uczył się sam, na podstawie budowy starych instrumentów, a także przyglądając się pracy S. Jędrycha i J. Miazgi z Dęblina.Do dziś tworzy, i reperuje harmonie a także akordeony.

Jan Adamczyk – ur. w 1936 roku i zam. w Budkach koło Szydłowca, harmonista i skrzypek, członek słynnej Kapeli Adamczyków. Do dziś grywa na zabawach i przeglądach, uczy gry na harmonii głównie pedałowej, jego uczennicami są między innymi Katarzyna Szurman i Katarzyna Tucholska.

Mateusz Kowalski – ur. w 1989 roku w Ostrołęce, skrzypek, harmonista, bębnista, śpiewak, uczeń Jana Gacy, praktykuje kurpiowski repertuar wokalny oraz tradycje muzyczne Radomszczyzny i Kielecczyzny. Bierze udział w wielu projektach muzycznych – jest członkiem kapeli Kowalski/Maziarz/Murzynowska; współpracuje m.in. z Adamem Strugiem, Monodią Polską i Maciejem Filipczukiem.

MIEJSCE WARSZTATÓW: Regionalne Centrum Biblioteczno-Multimedialne, ul. Kolejowa 9b, Szydłowiec

INFO I ZAPISY: merytoryka@muzeuminstrumentow.pl, tel. 48 617 17 89 w. 17               www.muzeuminstrumentow.pl

Na warsztaty gry na harmonii organizatorzy zapraszają młodzież i dorosłych z podstawowymi umiejętnościami nauki melodii ze słuchu, wskazane jest posiadanie własnej harmonii lub akordeonu.Warsztaty barabanienia dla wszystkich chętnych!

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorem warsztatów jest Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Warsztaty muzyki tradycyjnej odbywają się i są współfinansowane w ramach III edycji programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła Mistrzów Tradycji”.

HARMONOGRAM:

14 września 2013 roku – sobota

10.00 – 12.00 – wstęp do warsztatów instrumentalnych

12.15 – 13.15 – gry i zabawy taneczne

(przerwa)

14.45 – 15.45 – prelekcja o budowie harmonii – Czesław Adamczyk

16.00 – 18.00 – warsztaty instrumentalne

19.00 – 02.00 – zabawa taneczna, praktyczne zastosowanie zdobytych umiejętności

15 września 2013 roku – niedziela

10.00 – 13.00 – podsumowanie warsztatów instrumentalnych

Więcej informacji o warsztatach na stronie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych
w Szydłowcu