Wersja do druku

Udostępnij

We wtorek, 28 czerwca 2016 roku, o godzinie 19.00 w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie (ul. Mickiewicza 9) odbędzie się pokaz przedstawienia INTRO” – 47 premiery w historii Teatru Dada von Bzdülöw, zespołu nieprzerwanie działającego w Gdańsku od 1992 roku, przemianowanego na potrzeby spektaklu na Narodowy Teatru Dada von Bzdülöw. Kolejne pokazy odbędą się 29 czerwca 2016 roku o godzinie 19.30 w Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (ul. Dąbrowskiego 5) oraz 30 czerwca o godzinie 18.30 w Teatrze Kana w Szczecinie (Pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5). W czteroosobowej obsadzie, obok Chmielewskiej i Bzdyla, będzie można zobaczyć Katarzynę Ustowską i Piotra Stanka, młodych tancerzy znanych już z prezentowanego na scenie Teatru Wybrzeże spektaklu ENCLAVE 4/7 w choreografii Roberto Olivana. Katarzyna Ustowska, absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku jest obecnie studentką Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, a Piotr Stanek ukończył Wydział Teatru Tańca w Bytomiu. Muzykę do spektaklu INTROstworzył zespół NAGROBKI, czyli Maciej Salamon i Adam Witkowski, artyści wizualni i wykładowcy ASP w Gdańsku i Akademii Sztuki w Szczecinie.

 

INTRO, spektakl Narodowego Teatru Dada von Bzdülöw, Anno Domini 2015, czerpie inspiracje, rozpoznanie oraz nerwową melancholię z niegasnącego ducha ruchu Dada, który, jak mówili jego apostołowie: Był, Jest i Będzie. 99 lat po emanacji Dada w Zürichu (AD 1916), któremu towarzyszył zapach krwi z okopów pod Verdun, narodowe uniesienia, oraz objawienia fatimskie, Azazel, czy jak go tam zwą talmudyści i islamiści, zagościł w Polsce. Pod skrzydłami Azazela Polska stała się tezą, syntezą i antytezą jednocześnie. Pod władzą Azazela w Polaku wzrasta przekonanie, że JEDEN znaczy więcej niż WIELE.

 

Teatr Dada, natchniony Duchem Dada, postanawia zedrzeć zasłony i ukazać zabójcze oblicze Anioła Śmierci. Zaśmiać się w twarz Aniołowi Śmierci. W spektaklu INTRO Teatr Dada von Bzdülöw zarówno szyderczo, jak i rozpaczliwie wykrzykuje: Dada is Polska!!! W krzyku i tańczeniu Teatrowi Dada von Bzdülöw towarzyszy zespół muzyczny Nagrobki.

 

reżyseria: Leszek Bzdyl & Katarzyna Chmielewska

choreografia i wykonanie: Katarzyna Chmielewska, Katarzyna Ustowska, Leszek Bzdyl, Piotr Stanek

muzyka, scenografia, wideo: Nagrobki (Maciek Salamon, Adam Witkowski)

kostiumy: Katarzyna Piątek

reżyseria świateł: Michał Kołodziej

premiera: 7 października 2015, Scena Malarnia – Teatr Wybrzeże, Gdańsk

produkcja: Teatr Wybrzeże, Gdańsk, Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska

 

 

Logo Narodowy Teatr Dada (miniaturka)Logo Teatr Wybrzeże (miniaturka)

 

 

przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska

 

Nowe logo Miasto Gdańsk (miniaturka)

 

Prezentacje spektaklu INTRO w Gnieźnie, Poznaniu i Szczecinie odbywają się w ramach projektu estetyka/DADA/polityka, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2016.

 

Logo Scena dla tańca (miniaturka)IMIT (miniaturka)

 

O projekcie:

estetyka/DADA/polityka to projekt bezpośrednio związany z przypadającymi w 2016 roku obchodami 100-lecia Dadaizmu. Nazwa projektu nawiązuje do manifestów inicjatorów ruchu DADA. W ramach projekt na pięciu scenach teatralnych w Polsce Teatr Dada von Bzdülöw zaprezentuje spektakl INTRO i zaprosi widzów przedstawienia do dyskusji o aktualność dadaistycznych rozpoznań estetyczno-politycznych.

 

Kurator projektu: Leszek Bzdyl

 

Więcej informacji: www.scenadlatanca.pl