Wersja do druku

Udostępnij

„Gniew wiatru” na saksofon i małą orkiestrę (2013) Bartosza Kowalskiego – utwór zamówiony w ramach programu IMiT „Kompozytor – rezydent” zabrzmi 18 listopada podczas Koncertu Katedry Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncert na którym zostanie wykonany utwór Bartosza Kowalskiego – kompozytora – rezydenta Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach w sezonie 2012/2013 odbędzie się w Sali Koncertowej UMFC 18 listopada o godz. 19.00. Wykonawcami będą Paweł Gusnar – saksofon i Zespół Instrumentalny UMFC pod batutą Bartosza Kowalskiego.

Prawykonanie „Gniewu wiatru” odbyło się 22 kwietnia 2013 roku w Filharmonii Świętokrzyskiej.

Pomysł na tytuł pojawił się dość spontanicznie, gdyż wybrany przeze mnie instrument solowy, jako że należy do grupy instrumentów dętych, z podmuchem wiatru ma wiele wspólnego. Bogactwo możliwości ekspresyjnych saksofonu sopranowego oraz altowego (takie bowiem wykorzystałem w utworze) daje sposobność uzyskania w kompozycji rozmaitych odcieni emocjonalno-brzmieniowych – od niepozornego „wietrzyku” do groźnego huraganu potęgowanego przez akompaniament orkiestry.

[Bartosz Kowalski]

Więcej informacji o koncercie na stronie kompozytora www.bartoszkowalski.com oraz na stronie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Serdecznie zapraszamy!