Wersja do druku

Udostępnij

Po trzech miesiącach intensywnych spotkań w ramach projektu Folklor jest w nas, realizowanego Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych Jantar zaprasza w środę o godz. 17.00  na pokaz, prezentujący efekty  pracy uczestników. 139 niesamowitych młodych ludzi, którzy dali się rozkochać w tańcu, 5 instruktorów, 6300 minut spędzonych wspólnie na próbach, wykładach, warsztatach i kolektywnym tworzeniu choreografii, historii, sytuacji i relacji. To z nich powstało 5 etiud tanecznych, którymi organizatorzy chcą się podzielić. Projekt realizowany jest we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2017.

Wszystkie choreografie, które zostaną zaprezentowane podczas pokazu, łączą się w opowieść o tym, jak w codziennym życiu świat dziecięcej zabawy przenika się z wyobraźnią młodzieży i kontrastuje z percepcją dorosłych. Wspólnym mianownikiem na wszystkich etapach życia okazuje się ekspresja poprzez taniec.

Przystępując do pracy z dziećmi, organizatorzy przyjęli założenie, że tańce polskie będą zaledwie punktem wyjścia, inspiracją do znalezienia skojarzeń i wspomnień, z których uczestnicy wspólnie stworzą kompozycje taneczne. Ludowość jest w nich motywem przewodnim, ale nie dominującym. Idąc tym tropem, dla każdej z grup starali się znaleźć temat, który będzie dla niej ważny i wiarygodny, dlatego wszystkie przygotowane choreografie rozpoczynają się w codziennych sytuacjach – na placu zabaw, w szkole, na ulicy.

Podczas pokazu wystąpią uczniowie czterech trójmiejskich szkół, uczestniczących w projekcie:
Szkoły Podstawowej nr 60 w Gdańsku
Szkoła Podstawowej nr 79 w Gdańsku
Gimnazjum nr 33 w Gdańsku
III Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie.
Towarzyszyć im będą tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar”.