Gala wręczenia nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2013

Wersja do druku

Udostępnij

25 kwietnia 2013 roku odbędzie się gala wręczenia nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk. Nagroda przyznawana jest co roku przez autorytety polskiego przemysłu muzycznego – muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Fryderyki trafią do rąk artystów już po raz dziewiętnasty. Galę transmitować będzie TVP2 oraz TVP Kultura.

Podczas gali na scenie Teatru Polskiego w Warszawie wystąpią między innymi: grupa Voo Voo z towarzyszeniem orkiestry strażackiej, Maria Peszek, Hey, Józef Skrzek i SBB oraz Natalia Sikora – finalistka The Voice of Poland. Na scenie nie zabraknie też artystów nominowanych do Fryderyków w kategorii Debiut Roku, w tym Kari Amirian, Meli Koteluk, a także Skubasa. Uroczystość poprowadzą Grażyna Torbicka, Artur Orzech oraz Piotr Metz.

Jak co roku, Akademia Fonograficzna uhonoruje muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. W edycji 2013 nagrody Złoty Fryderyk za całokształt osiągnięć artystycznych przyznano wybitnemu multiinstrumentaliście, kompozytorowi i wokaliście panu Józefowi Skrzekowi (muzyka rozrywkowa); legendarnemu saksofoniście jazzowemu panu Tomaszowi Szukalskiemu „Szakalowi” (muzyka jazzowa) oraz wybitnemu pianiście, pedagogowi i kompozytorowi, wieloletniemu przewodniczącemu i jurorowi Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie – panu profesorowi Janowi Ekierowi (muzyka poważna).

Lista laureatów pozostałych Fryderyków, wyłonionych w drodze głosowania, jest co roku tajemnicą – poznamy ją dopiero podczas uroczystej gali. Pośród nominowanych w tegorocznej edycji znaleźli się między innymi: Hey, Monika Brodka, Maria Peszek, Skubas, Mela Koteluk, T.LOVE, Luxtorpeda, Lemon, Atom String Quartet i Adam Bałdych. Pełna lista nominowanych do nagrody Fryderyk znajduje się na stronie www.galafryderyk.pl.

Dziewiętnasta edycja nagród Fryderyk przyniosła także zmiany w regulaminie. Nowa koncepcja, nawiązując do europejskiego modelu wyróżnień muzycznych – w tym najpopularniejszych brytyjskich nagród Brit Awards, ogranicza liczbę kategorii, w których przyznawane są nagrody. Przyznanych zostanie 18 statuetek Fryderyk w 10 kategoriach. Akademia uhonoruje najlepszy album i najwybitniejszego artystę ubiegłego roku w muzyce rozrywkowej, poważnej i jazzowej; nagrodzony zostanie również najciekawszy debiutant w muzyce rozrywkowej i jazzie, najlepszy utwór w muzyce rozrywkowej, a także najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej spośród albumów muzyki poważnej.

Fryderyk to nagroda, której przebieg śledzą miliony fanów muzyki w Polsce. W tym roku ponownie transmisję z gali pokaże TVP2 25 kwietnia o 22.35 a także TVP Kultura o g. 19.00.

 

Fryderyk 2013 – Nominacje

Więcej o nagrodzie

(informacja prasowa)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close