Wersja do druku

Udostępnij

25 kwietnia 2013 roku odbędzie się gala wręczenia nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk. Nagroda przyznawana jest co roku przez autorytety polskiego przemysłu muzycznego – muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i branżę fonograficzną, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Fryderyki trafią do rąk artystów już po raz dziewiętnasty. Galę transmitować będzie TVP2 oraz TVP Kultura.

Podczas gali na scenie Teatru Polskiego w Warszawie wystąpią między innymi: grupa Voo Voo z towarzyszeniem orkiestry strażackiej, Maria Peszek, Hey, Józef Skrzek i SBB oraz Natalia Sikora – finalistka The Voice of Poland. Na scenie nie zabraknie też artystów nominowanych do Fryderyków w kategorii Debiut Roku, w tym Kari Amirian, Meli Koteluk, a także Skubasa. Uroczystość poprowadzą Grażyna Torbicka, Artur Orzech oraz Piotr Metz.

Jak co roku, Akademia Fonograficzna uhonoruje muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. W edycji 2013 nagrody Złoty Fryderyk za całokształt osiągnięć artystycznych przyznano wybitnemu multiinstrumentaliście, kompozytorowi i wokaliście panu Józefowi Skrzekowi (muzyka rozrywkowa); legendarnemu saksofoniście jazzowemu panu Tomaszowi Szukalskiemu „Szakalowi” (muzyka jazzowa) oraz wybitnemu pianiście, pedagogowi i kompozytorowi, wieloletniemu przewodniczącemu i jurorowi Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie – panu profesorowi Janowi Ekierowi (muzyka poważna).

Lista laureatów pozostałych Fryderyków, wyłonionych w drodze głosowania, jest co roku tajemnicą – poznamy ją dopiero podczas uroczystej gali. Pośród nominowanych w tegorocznej edycji znaleźli się między innymi: Hey, Monika Brodka, Maria Peszek, Skubas, Mela Koteluk, T.LOVE, Luxtorpeda, Lemon, Atom String Quartet i Adam Bałdych. Pełna lista nominowanych do nagrody Fryderyk znajduje się na stronie www.galafryderyk.pl.

Dziewiętnasta edycja nagród Fryderyk przyniosła także zmiany w regulaminie. Nowa koncepcja, nawiązując do europejskiego modelu wyróżnień muzycznych – w tym najpopularniejszych brytyjskich nagród Brit Awards, ogranicza liczbę kategorii, w których przyznawane są nagrody. Przyznanych zostanie 18 statuetek Fryderyk w 10 kategoriach. Akademia uhonoruje najlepszy album i najwybitniejszego artystę ubiegłego roku w muzyce rozrywkowej, poważnej i jazzowej; nagrodzony zostanie również najciekawszy debiutant w muzyce rozrywkowej i jazzie, najlepszy utwór w muzyce rozrywkowej, a także najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej spośród albumów muzyki poważnej.

Fryderyk to nagroda, której przebieg śledzą miliony fanów muzyki w Polsce. W tym roku ponownie transmisję z gali pokaże TVP2 25 kwietnia o 22.35 a także TVP Kultura o g. 19.00.

 

Fryderyk 2013 – Nominacje

Więcej o nagrodzie

(informacja prasowa)