Wersja do druku

Udostępnij

12 maja 2016 roku o godz. 18.30 w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie przy ul. Fredry 8 odbędzie się Gala Finałowa Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA zorganizowanego przez Fundację MEAKULTURA.

MEAKULTURA to jedyne tego typu przedsięwzięcie w Polsce. W tym roku odbywa się już jego druga edycja, a do organizatorów napłynęło kilkaset zgłoszeń z licznych redakcji, blogów i od osób prywatnych. Celem konkursu jest wspieranie kompetentnej krytyki muzycznej w Polsce, zarówno w mediach drukowanych, jak i elektronicznych oraz promocja tekstów o wysokim poziomie merytorycznym i językowym. Konkurs ma też zwrócić uwagę na młodych twórców i na dorobek zagranicznych krytyków, którzy promują muzykę polską na świecie. Uwzględniając różnorodność współczesnej kultury, konkurs pozostaje otwarty na wielość gatunków muzycznych (muzyka klasyczna, popularna, filmowa, jazzowa, itp.) oraz sposobów wypowiedzi (recenzja, felieton, esej, wpis na blogu). Grono Jurorów reprezentowane jest przez osobistości związane z mediami, instytucjami kultury i uczelniami artystycznymi.

Podczas uroczystości wręczone zostaną następujące nagrody:

1. Nagroda Główna

Paweł Siechowicz za tekst Lekkomyślność. Bach Giuliana Carmignoli („De Musica: próby krytyczne/essais critiques”)

Magdalena Romańska za tekst Między dźwiękami („Muzyka W Mieście”)

Antoni Michnik za tekst „Your Eyes Can Deceive You”:”Gwiezdne Wojny” i muzyka eksperymentalna („Glissando”)

2. Wyróżnienia

– dla debiutanta

Karolina Dąbek za tekst Dźwięki oswojone (meakultura.pl)

– dla blogera

Dorota Kozińska za tekst Pięćdziesiąt pięć przymiarek do śmierci (blog „Upiór w operze” atorod.pl)

3. Nagroda Specjalna

John Allison za tekst King Roger („Opera Magazine”)

Nagroda Indywidualna Piotra Metza za tekst o muzyce popularnej

Olga Drenda za tekst Drugi obieg polskiej piosenki (dwutygodnik.com)

Nagroda Redaktora Naczelnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla Karoliny Dąbek

Nagroda Fundacji MEAKULTURA za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki muzycznej dla Krzysztofa Bilicy

Jury obradowało w składzie: dr Daniel Cichy (Redaktor Naczelny PWM i muzykolog), dr hab. Maria Pomianowska (multiinstrumentaliska, wokalistka, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie), dr Beata Bolesławska-Lewandowska (muzykolog i dziennikarka muzyczna, pracownik Instytutu Sztuki PAN), dr Miłosz Bembinow (kompozytor i przedstawiciel ZAIKS-u), dr Mariusz Gradowski (muzykolog, dziennikarz i publicysta muzyczny), Robert Kamyk (dziennikarz, producent, muzykolog, przedstawiciel TVP Kultura), Adam Suprynowicz (dziennikarz, prezenter radiowy i krytyk muzyczny, przedstawiciel PR2). Dodatkowo Nagrodę Indywidualną przyznaje Piotr Metz (dziennikarz, specjalista z zakresu muzyki popularnej, dyrektor muzyczny Programu III Polskiego Radia),

Uroczystość uświetni oprawa muzyczna w wykonaniu Andrzeja Grzybowskiego (akordeon) i Krzysztofa Grzybowskiego (klarnet).

Patronat nad Galą sprawuje Narodowe Centrum Kultury oraz TVP Kultura. Partnerami Konkursu są Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Instytut Muzyki i Tańca oraz Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Konkurs otrzymał wsparcie z Funduszu Promocji Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

szczegółowe informacje : http://fundacjameakultura.pl/kropka

źródło: informacja prasowa organizatora wydarzenia