Wersja do druku

Udostępnij

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w najbliższą niedzielę, 28 maja w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie (ul. Fredry 8, godz. 16.00).

Podczas Gali zostaną wręczone nagrody za najlepsze teksty o muzyce opublikowane w 2016 roku. Poznamy też laureata Fundacji MEAKULTURA za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki muzycznej oraz zdobywcę ufundowanej po raz pierwszy w ramach konkursu Nagrody Publiczności za najlepszą książkę o muzyce wydaną w 2016 r.

Instytut Muzyki i Tańca, który jest partnerem konkursu, ufundował dla laureatów nagrody rzeczowe – książki i płyty.

Wydarzenie uświetnią swym występem znakomici muzycy: Cezariusz Gadzina (saksofon), Krzysztof Lenczowski (wiolonczela) i Maurycy Raczyński (klawesyn). Ceremonię poprowadzi zaś znany z wielu ról filmowych i serialowych aktor Maciej Makowski.

Zaproszenia na galę można rezerwować  pod adresem mailowym: kontakt@fundacjameakultura.pl

To już trzecia edycja Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA, którego organizatorem i pomysłodawcą jest Fundacja MEAKULTURA. Jurorzy tegorocznej edycji – Daniel Cichy (przewodniczący), Waldemar Kuligowski, Paweł Gancarczyk, Miłosz Bembinow, Ewa Szczecińska, Mariusz Gradowski oraz Rafał Księżyk – przeczytali ponad 200 tekstów o muzyce opublikowanych w minionym roku zarówno w branżowych czasopismach, jak też na portalach czy blogach muzycznych. Ich decyzją Grand Prix za najlepszy tekst o muzyce – 3 tys. zł oraz zestaw głośnikowy MAESTRO III firmy Tonsil o wartości ok. 2,5 tys. zł otrzyma Kaja Prusinowska („Muzyka w Mieście”). W kategorii artykuł/felieton Nagrodę Główną –  1,5 tys. zł odbierze Małgorzata Gąsiorowska („Ruch Muzyczny”), natomiast w kategorii recenzja/relacja Krzysztof Marciniak („Glissando”). Wyróżnienie dla debiutanta przypadnie w tym roku Karolinie Annie Pawłowskiej (Meakultura.pl), zaś Nagrodę Specjalną dla dziennikarza zagranicznego piszącego o polskiej muzyce otrzyma David Pountney („The Guardian”).

Nagroda Indywidualna Piotra Metza trafi w tym roku do Dominika Gaca („Gazeta Magnetofonowa”), Nagroda Dyrektora-Redaktora Naczelnego PWM do Jakuba Dymka (Dwutygodnik.com), a przyznana po raz pierwszy w historii konkursu Nagroda Specjalna Sekcji Muzykologów ZKP do Marka Zwyrzykowskiego.

 

Fundatorzy nagród Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Stowarzyszenie Autorów ZAIKS

Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Firma Tonsil

Instytut Muzyki i Tańca

Firma Warner Classics

Kwiaty ufundowała Kwiaciarnia „Kwiatowy Styl”

 

xxx

 

Organizowany od 3 lat przez Fundację MEAKULTURA Konkurs Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA, jest jedynym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Jego celem jest promocja kompetentnej krytyki muzycznej w mediach drukowanych i elektronicznych, wspieranie osób debiutujących w tej dziedzinie oraz prezentacja dorobku zagranicznych dziennikarzy i publicystów, propagujących muzykę polską na świecie. Konkurs skierowany jest do wszystkich osób piszących z pasją o muzyce – zarówno profesjonalistów, jak i debiutantów czy blogerów – i otwarty na najróżniejsze gatunki muzyczne – od muzyki klasycznej, poprzez popularną, filmową czy jazzową, aż po folkową. W ostatnich dwóch edycjach jurorzy KROPKI przeczytali blisko 400 tekstów i przyznali autorom najlepszych prac łącznie 16 nagród i wyróżnień. Wśród laureatów konkursu znaleźli się zarówno doświadczeni krytycy (Anna R. Burzyńska, Dorota Kozińska), jak i młode talenty (Paweł Siechowicz, Barbara Kinga Majewska). Nagrodę Specjalną otrzymali wybitni dziennikarze zagraniczni, tacy jak Alex Ross z „The New Yorkera” czy John Allison z brytyjskiego „Opera Magazine”.

Więcej informacji o konkursie:

www.konkurskropka.pl, www.facebook.com/MEAKULTURA bit.ly/YouTube_Kropka

źródło: informacja prasowa organizatora konkursu