Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Międzynarodowym Instytutem Teatralnym (ITI) publikuje polskie tłumaczenie orędzia z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca 2021. Autorem tegorocznego orędzia jest tancerz baletowy Friedemann Vogel z Niemiec.

Wersja do druku

Udostępnij

 

Tekst orędzia

Ruch jest początkiem wszystkiego – to nasz instynkt – a taniec to ruch oczyszczony i dopracowany tak, byśmy mogli się nim komunikować. Oczywiście perfekcyjna technika taneczna jest istotna i może robić wrażenie, ale w ostatecznym rozrachunku istotą tańca jest to, co tancerz i tancerka potrafią wyrazić w najdrobniejszym szczególe ruchu.

Jako tancerze i tancerki jesteśmy w ciągłym ruchu. Nieustannie dążymy do tego, by wykreować niezapomniane momenty poruszenia. Bez względu na gatunek tańca, w którym się poruszamy. I gdy nagle okazuje się, że nie możemy występować na żywo, bo teatry są zamykane, a festiwale odwoływane – nasze rozpędzone światy raptownie stają w miejscu. Żadnego kontaktu fizycznego. Żadnych przedstawień. Żadnej publiczności. Po raz pierwszy w historii najnowszej cała społeczność taneczna stoi przed wyzwaniem, by utrzymać motywację i odnaleźć rację bytu.

Jednak to właśnie wtedy, gdy tracimy coś cennego, zaczynamy doceniać prawdziwą wartość naszego działania i znaczenie tańca dla całego społeczeństwa. Tancerze i tancerki często spotykają się z szacunkiem za wyjątkową sprawność fizyczną, mimo że naszą ogromną siłą jest przecież psychika. Wierzę, że to niepowtarzalne połączenie sprawności fizycznej i psychicznej pomoże nam przezwyciężyć trudności, stworzyć siebie na nowo, by móc dalej tańczyć i inspirować.

Biografia Friedemanna Vogla

„Światowa gwiazda tańca, która nigdy nie straciła gruntu pod nogami” – tymi słowami magazyn „Tanz” określił Friedemanna Vogla, nadając mu już po raz drugi tytuł „Tancerza Roku” w 2019. Rok później otrzymał prestiżową nagrodę German Dance Prize w kategorii „wybitny wykonawca” w uznaniu jego wieloletniej i znakomitej kariery międzynarodowej.

Friedmann marzył o byciu tancerzem już od bardzo wczesnych lat dzieciństwa. Tym bardziej nie dziwi fakt, że pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o nim nosi tytuł „Friedemann Vogel – Incarnation of Dance” (Friedemann Vogel – wcielenie tańca). Od ponad dwudziestu lat ten wielokrotnie nagradzany artysta występuje na renomowanych scenach całego świata, zdobywając uznanie krytyków i publiczności. Tańczył między innymi w mediolańskiej La Scali, teatrze Bolszoj w Moskwie i na scenie World Ballet Festival w Tokio. Znany zarówno z głęboko poruszających portretów w baletach dramatycznych, jak i z elektryzujących występów w bardziej współczesnych dziełach, Friedemann Vogel otrzymał honorowy tytuł „Kammertänzer” – najwyższe wyróżnienie dla tancerzy i tancerek w Niemczech.

Więcej informacji: www.friedemannvogel.com.

Tłumaczenie dla Instytutu Muzyki i Tańca: Katarzyna Pastuszak

fot. Roman Novitzky

 

 

Do pobrania:

Tekst orędzia na Międzynarodowy Dzień Tańca 2021 i biogram autora