Wersja do druku

Udostępnij

Miło nam poinformować, że nakładem ForTune® wydany został debiutancki album „Apprentice” zespołu Franciszek Raczkowski Trio. Wydanie zostało zrealizowane w ramach czwartej edycji programu IMiT „Jazzowy debiut fonograficzny”.

W nagraniu udział biorą:

  • Franciszek Raczkowski – fortepian
  • Paweł Wszołek – kontrabas
  • Piotr Budniak – perkusja

Odkąd odnalazłem informację, że Franciszka Raczkowskiego inspirują Michel Wintsch i Keith Jarrett, łatwiej mi zrozumieć, skąd taka szczegółowość w jego muzyce.  Ta wiedza nie zmienia mojego rozumienia jego twórczości, a tym bardziej nie wpływa na odbiór tej płyty, lecz stanowi znakomity punkt wyjścia do szukania odpowiedzi na ważniejsze pytanie, co stanowi o wyjątkowości Franciszka Raczkowskiego. Rzeczywiście,  podczas słuchania jego  debiutanckiego albumu pojawiają się skojarzenia z Jarrettem, lecz nie można jednoznacznie stwierdzić, że muzyka naszego młodego kompozytora przesiąknięta jest ideą  tego wielkiego artysty. Tak samo wyraźnie bowiem można w niej odczuć niezwykle ciekawe poszukiwania, idące w kierunku współczesnej, europejskiej muzyki improwizowanej. Paradoksalnie, podążając jedynie za pięknymi melodiami, bez potrzeby wsłuchiwania się w szczegóły tego improwizowania, odkrywamy, że prawdziwa siła i oryginalność poszczególnych kompozycji tkwi właśnie w tej melodyce.
Piotr Bielawski

Koncert promujący album odbędzie się 11 lipca 2015 roku o godz. 19.00 w Soho Factory w Warszawie, podczas Festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. Koncert został zorganizowany w ramach współpracy Instytutu Muzyki i Tańca z Fundacją Jazzarium.

Jazzowy debiut fonograficzny to program departamentu muzyki Instytutu Muzyki i Tańca. Polega na zrealizowaniu nagrania płytowego debiutujących wykonawców muzyki jazzowej w formie płyty CD. Dotychczas odbyły się cztery edycje programu, w ramach których wydano 8 albumów debiutujących muzyków jazzowych. Szczegółowe informacje oraz regulamin programu znajdują się na stronie internetowej Instytutu w zakładce programy.