Wersja do druku

Udostępnij

Album Treezz zespołu F.O.U.R.S. Collective jest efektem realizacji trzeciej edycji programu IMIT „Jazzowy Debiut Fonograficzny”. Album został wydany nakładem wydawnictwa SJRecords.

Album został nagrany w składzie:

  • Michał Salamon – fortepian, klawisze
  • Piotr Schmidt – trąbka
  • Stanisław Plewniak – saksofony, wokal
  • Patrycja Korniluk – obój
  • Jakub Dworak – kontrabas, gitara basowa
  • Szymon Madej – perkusja

Muzycy w dziewięciu autorskich utworach (w większości autorstwa Michała Salamona) nawiązali do takich gatunków jak drum 'n’ bass i muzyka klasyczna, przestrzenny jazz i etno, funk i brzmienia elektroniczne, co razem dało efekt w postaci Treezz – muzyki łączącej jazz z innymi gatunkami.

Premiera albumu „Treezz” odbyła się 8 marca 2014 roku w klubie Siedlisko w Gliwicach. Kolejne koncerty promujące album odbyły się podczas festiwalu TEDx 13 marca w Warszawie oraz w klubie Barometr w stolicy dwa dni później. Premiera płyty w Krakowie miała miejsce w Centrum Kultury Rotunda 21 marca.

Przy okazji występu na festiwalu TEDx, koncert zespołu skomentował główny organizator: „Their original repertoire has a huge range of expression and their treatment of music is inspiring. I’m convinced that they have a huge future ahead of them” – Ralph Talmont – TEDx Warsaw Curator

Muzycy tworzący zespół F.O.U.R.S. Collective są absolwentami lub studentami akademii muzycznych w Krakowie i w Katowicach. Mają wiele osiągnięć tak indywidualnych jak i zespołowych na międzynarodowych konkursach jazzowych.

Album powstał dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca, a wydany został przez firmę SJRecords (www.sjrecords.pl). Nagranie płyty zostało zrealizowane w studio im. Zbigniewa Preisnera w Niepołomicach pod Krakowem, a mix i mastering wykonał Mateusz Sołtysik. Płyta została wytłoczona w nakładzie 2200 sztuk przez tłocznię Takt. Dystrybucją płyty zajęła się Fonografika – największy dystrybutor płyt w Polsce. Oficjalna dystrybucja płyty w sklepach rozpoczęła się w maju 2014 roku.

Najbliższe koncerty zespołu:

  • 3 kwietnia – klub Bombaj w Tarnowie, godz. 20.30
  • 6 kwietnia – w ramach festiwalu „Jazz nad Odrą” w Trzebnicy w budynku Starostwa Powiatowego, godz. 16.00
  • 15 kwietnia – Old Timers Garage w Katowicach, godz. 20.00

Jazzowy Debiut Fonograficzny to program departamentu muzyki Instytutu Muzyki i Tańca. Polega na zrealizowaniu nagrania płytowego debiutujących wykonawców muzyki jazzowej w formie płyty CD. Dotychczas odbyły się trzy edycje programu, w ramach których wydano 5 albumów debiutujących muzyków jazzowych, szósty jest w przygotowaniu. Wyniki naboru do trzeciej edycji zostały ogłoszone 17 stycznia 2014 roku.