Wersja do druku

Udostępnij

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją Joanny Wiedro z warsztatów Tradycyjne tańce polskiej wsi, prowadzonych przez muzyków i tancerzy z kapeli Janusz Prusinowski Trio oraz tancerzy ludowych z Radomszczyzny. W warsztatach w dniach 23-25 maja 2014 roku w Łucznicy (Pilawa) wzięli udział profesjonalni tancerze.

Ideą warsztatów tańca było doświadczenie języka komunikacji tańców wiejskich i różnorakich zjawisk z nimi związanych. Taniec tradycyjny był (jest) zarówno językiem indywidualnej ekspresji, jak i powszechnie dostępną formą świetnej zabawy. Organiczne formy muzykalności, zakorzenione we właściwościach mowy, gdzie dźwięki, rytmy i ruchy ciała są wyrazem tych samych impulsów, źródłem doznań wspólnych dla muzyków i tancerzy. Warsztaty wskazywały również na właściwości relacji pomiędzy tancerzami i muzykami, pomiędzy partnerami w parze oraz w całej zbiorowości tańczących.

 

Janusz Prusinowski Trio to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych – a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność – z nowoczesnością.

Organizatorem warsztatów był Instytut Muzyki i Tańca,

Z fotorelacją można zapoznać się także w zakładce „Materiały”/sekcja „Obejrzyj”).