Wersja do druku

Udostępnij

25 czerwca o godz. 16.00 w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia zostanie otwarta wystawa zdjęć z portalu  „Fortepian w zbiorach polskich”, pt. „Fortepiany z przeszłością”. Wystawa będzie czynna do końca sierpnia.

Wystawa prezentuje wybór zdjęć wykonanych podczas prac nad projektem „Fortepian w zbiorach polskich” (www.fortepian.instrumenty.edu.pl). Autorem zdjęć jest Waldemar Kielichowski.

Wystawa „Fortepiany z przeszłością” prezentuje najpiękniejsze zdjęcia wykonane podczas prac nad projektem „Fortepian w zbiorach polskich”. Ukazuje to, co kryje się pod skrzynią fortepianu – mechanizmy instrumentów budowane z niemal zegarmistrzowską precyzją, pięknie zdobione ramy, szlachetnie profilowane klawisze, fortepiany rozebrane na części i zawarte w nich zaskakujące urządzenia, wnikliwe oko dojrzy także ślady niechcianych lokatorów w obiektach, które w przeszłości nie miały dostępu do prawidłowej opieki konserwatora”. (Agata Mierzejewska)

Otwarcie wystawy odbędzie się 25 czerwca (sobota) o godz. 16.00 przed koncertem z cyklu „Letnie koncerty na Grochowskiej”. Wystawa będzie czynna przez całe lato w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie i dostępna podczas cyklu letnich koncertów.

Organizatorami wystawy są Instytut Muzyki i Tańca oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Serdecznie zapraszamy!

Projekt „Fortepian w zbiorach polskich” został zrealizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w 2015 roku. Prezentuje ponad 120 zabytkowych fortepianów pochodzących z Kolekcji im. Andrzeja Szwalbego w Ostromecku k. Bydgoszczy, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku k. Kalisza, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.

Aktualnie na portalu www.fortepian.instrumenty.edu.pl znajduje się ponad 1200 zdjęć fortepianów firm polskich i obcych datowanych na lata 1774 – 1957. Wśród nich znajdują się m.in. fortepiany Chopina, Noskowskiego i Liszta, rzadkie obiekty takie jak fortepian buduarowy Caspara Amberga, najstarszy zachowany fortepian w Polsce Ignacego Skurskiego, czynny mechanizm rejestru janczarskiego w dwustuletnim instrumencie z Królewca, czy oryginalne hybrydy.

Baza portalu prezentuje największy materiał porównawczy w Polsce, historię niemal 80 budowniczych i wytwórni fortepianów działających w Polsce i Europie, interaktywną klasyfikację, nagrania na instrumentach z epoki i wywiady wideo z wybitnymi pianistami na temat wykonawstwa historycznego. Portal jest dwujęzyczny i został przystosowany także do urządzeń mobilnych.

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.fortepian.instrumenty.edu.pl, a także związanego z nią bloga (www.blog.instrumenty.edu.pl).