Wersja do druku

Udostępnij

11 grudnia 2014 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbyły się uroczystości oficjalnie zamykające obchody Roku Kolberga 2014 w Polsce. Wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska wręczyła nagrody i medale.

Organizatorom Roku Kolberga udało się wyjść poza standardową interpretację jego dorobku. Mieliśmy do czynienia nie tylko z tradycyjnym wykonywaniem utworów Oskara Kolberga i zapisanych przez niego utworów, ale także z pięknym wyjściem poza tę tradycję. Wierzę, że dzięki zbiorowemu wysiłkowi różnych organizacji, instytucji i artystów, którzy zaangażowali się w Rok Kolberga, udało się wyjść z twórczością ludową poza ustabilizowany gust widzów i słuchaczy, których muzyka ludowa od lat przecież miała – powiedziała podczas uroczystości minister Omilanowska.

Laureatami 39. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” zostali: rzeźbiarz ludowy Mieczysław Gaja z Łukowa, Jan Jurek – garncarz z ośrodka garncarskiego w Medyni Głogowskiej, muzykant-harmonista, choreograf Jan Kania (Lipniki), Jerzy Walkusz – wykonawca instrumentów ludowych i rekwizytów obrzędowych (Hopowo), poetka ludowa Barbara Krajewska z Iwan, Kapela Rodzinna Trebuniów-Tutków (Zakopane). Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” (Boczki Chełmońskie), Zespół „Oldrzychowice” z Oldrzychowic, etnomuzykologa, dziennikarkę Polskiego Radia Marię Baliszewską (Warszawa), Anatola Kocyłowskiego – choreografa i pedagoga (Kraków), Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich oraz „Polskie Radio Rzeszów” – Rozgłośnię Regionalną w Rzeszowie.

Uroczystość połączona była z wręczeniem medali Gloria Artis.

Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

 • prof. Jan Święch

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

 • prof. Andrzej Bieńkowski
 • Kazimierz Albin Budzik
 • Zbigniew Butryn
 • Janusz Jaskulski
 • Tadeusz Jedynak
 • Mirosław Nalaskowski
 • Zofia Pacan

Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

 • Katarzyna Markiewicz
 • Alicja Mironiuk – Nikolska
 • Stanisław Pietras
 • Janusz Prusinowski
 • Krzysztof Trebunia-Tutka
 • Marta Walczak-Stasiowska

Nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała również Anna Lis, uczennica Violetty Golec z zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu, za zajęcie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy „Życie i działalność Oskara Kolberga” w Stalowej Woli.

Ponadto prof. Małgorzata Omilanowska uhonorowała Teatr „Pożar w burdelu” za twórczy wkład i odkrywanie niekonwencjonalnych dróg popularyzacji wiedzy o Roku Kolberga.

Po części oficjalnej wystawiono spektakl „Orszak weselny/Żałobny rapsod” w reżyserii Darka Błaszczyka, według scenariusza Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka.

W 2014 r. mija dwieście lat od urodzin Oskara Kolberga. Z tej okazji zorganizowano wiele koncertów oraz zadań edukacyjnych, promocyjnych i wydawniczych. Powstało wiele spektakli, festiwali, warsztatów i konkursów oraz nagrań i audycji. Stworzona została m.in. strona internetowa poświęcona folkloryście i uruchomiono interaktywny przewodnik po Polsce Kolberga, zdigitalizowano i udostępniono rękopisy Kolberga oraz wydano tomy jego dzieł. Przeprowadzono też renowację jego nagrobka na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Podsumowanie Roku Kolberga planowane jest w lutym 2015 r, gdyż wiele działań związanych z jubileuszem 200. rocznicy urodzin etnografa nadal trwa.

Biuro Obchodów Roku Kolberga prowadzone jest przez Instytut Muzyki i Tańca. Rocznica obchodzona jest pod auspicjami UNESCO. Obchody Roku Kolberga 2014 sfinansowane zostały ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pełne informacje o obchodach Roku Kolberga na stronie www.kolberg2014.org.pl.

Fotorelacja z wręczenia Nagród im. Oskara Kolberga i Medali Gloria Artis
Fotorelacja z uroczystego spektaklu zamykającego obchody Roku Kolberga 2014