Wersja do druku

Udostępnij

14 czerwca o godz. 20.00 TVP Kultura pokaże na żywo finał międzynarodowego Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy. W Operze Bałtyckiej i Bałtyckim Teatrze Tańca w Gdańsku 10. tancerzy z Armenii, Białorusi, Czech, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Słowenii, Szwecji i Ukrainy będzie walczyło o tytuł najlepszego. Retransmisję wydarzenia zobaczymy 15 czerwca o godz. 12.10 w TVP2.

– Finał przygotowywany jest według odświeżonej formuły konkursu, która po raz pierwszy została zastosowana w Oslo w 2011 roku. Głównym nowym elementem jest przygotowanie przez uczestników choreografii grupowej pod kierunkiem wybitnego światowego choreografa. Ponadto dwójka najlepszych tancerzy wykonuje pod koniec duet na zasadzie improwizacji – zapowiada Robert Kamyk, koordynator Konkursu Eurowizji w Polsce z ramienia TVP Kultura.

W międzynarodowym finale Eurowizji dla Młodych Tancerzy zobaczyć będzie można  10. uczestników z takich krajów jak: Czechy (Adéla Abdul Khalegová, 18 lat), Białoruś (Yana Stangey, 18 lat), Holandia (Sedrig Verwoert, 20 lat), Ukraina (Nikita Vasylenko, 20 lat), Norwegia (Julie Dokken, 18 lat), Szwecja (Stephanie Liekola Isla, 16 lat), Niemcy (Felix Berning, 17 lat), Armenia (Vahagn Margaryan, 17 lat), Polska (Kristóf Szabó, 19 lat) i Słowenia (Patricija Crnkovič, 15 lat).

Każdy z tancerzy wykona 1,5-minutowy solowy układ choreograficzny do dowolnie wybranej muzyki. Ponadto kandydaci zaprezentują się w choreografii grupowej, przygotowanej przez założycieli wybitnego zespołu BalletBoyz, którymi są Michael Nunn i William Trevitt.

Wszystkich tancerzy publicznie oceniać będzie trzyosobowe jury złożone z autorytetów w dziedzinie tańca: Krzysztof Pastor, Nadja Espiritu i Cameron McMillan.

Finał Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy poprowadzi Tomasz Kammel.

– Uczestnicy Eurowizji będą przebywali w Gdańsku od 7 do 14 czerwca. Spędzą ten czas na zajęciach przygotowujących ich do finału oraz na integracji i poznawaniu Gdańska – dodaje Robert Kamyk.

Eurowizja będzie transmitowana lub retransmitowana we wszystkich krajach, biorących udział w tym wydarzeniu. Widzowie w Polsce obejrzą 14 czerwca o godz. 20.00 transmisję w TVP Kultura i 15 czerwca o godz. 12.10 retransmisję w TVP2.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy to jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, które odbywa się od 1985 roku. Dotychczas Polska była jego organizatorem dwukrotnie (w 1997 roku konkurs odbywał się w gdyńskim Teatrze Muzycznym, a w 2005 roku w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej).

– Organizacją tegorocznego Konkursu Eurowizji, poza Polską, zainteresowana była również Słowenia, Chorwacja i Gruzja. Ostatecznie Europejskiej Unii Nadawców najbardziej spodobała się oferta zaproponowana przez nas i w ten sposób to właśnie Polska została gospodarzem konkursu. Zaproponowałem, żeby święto tańca odbyło się w malowniczym Gdańsku, który swoją historią i położeniem z pewnością zachwyci międzynarodowe delegacje – przypomina Robert Kamyk.

Do współpracy przy organizacji tak dużego przedsięwzięcia Telewizja Polska S.A. – TVP Kultura zaprosiła: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasto Gdańsk. Partnerem wydarzenia została Opera Bałtycka i Bałtycki Teatr Tańca a mecenasem Saur Neptun Gdańsk.

Strona Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy: http://www.youngdancers.tv/page/gdansk-2013

Szczegółowe informacje do pobrania