Wersja do druku

Udostępnij

Licząca blisko tysiąc osób grupa młodych melomanów w Lublinie i kolejki przed kasą Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Tak rozpoczęła się 5. edycja programu filharmonia/ostrożnie, wciąga!!! A to dopiero początek!

15.09 br. w Sali Koncertowej Filharmonii Lubelskiej miała miejsca Inauguracja 5. Edycji ogólnopolskiego programu filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!, którego celem jest zachęcenie maturzystów szkół ponadgimnazjalnych do uczestnictwa w koncertach filharmonicznych z repertuarem klasycznym. Program jest organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie przy współpracy z Filharmoniami i orkiestrami w Lublinie, Toruniu, Elblągu, Kielcach, Białymstoku, Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie i Łomży.

Blisko 1000 maturzystów z trzynastu lubelskich szkół ponadgimnazjalnych przyjęło zaproszenie na zorganizowaną i otwartą tylko dla nich próbę przed koncertem filharmonicznym. Każdy z jej uczestników miał okazje przyjrzeć się nie tylko pracy dyrygenta Zygmunta Rycherta, ale także bezpośrednio od niego dowiedzieć się w jaki sposób prowadzone są prace nad koncertem. W trakcie próby zaproszeni przez Filharmonię goście poznali zasady uczestnictwa w Programie oraz wysłuchali następujących utworów fragmentów utworów:

  • Piotr Czajkowski – Marsz słowiański
  • Anton Dvorak – VI Symfonia

Dzień później, 16.09.2016 wszyscy maturzyści I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu jako piersi w swoim mieście mogli wziąć udział w spotkaniu inaugurującym pilotaż programu w Toruniu.  Podobnie jak ich koledzy z Lublina wzięli udział w otwartej tylko dla nich próbie przed wieczornym koncertem symfonicznym. Próbę poprowadził Dyrektor Artystyczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Maciej Smolij, który wraz z orkiestrą zaprezentował fragmenty Szecherezady Mikołaja Rimskiego Korsakowa.

Wszyscy biorący udział w tegorocznej edycji programu maturzyści będą mogli wraz z osobą towarzyszącą bezpłatnie wybrać się na każdy z minimum 10 koncertów organizowanych przez filharmonia i orkiestrę w swoim mieście w okresie od września 2016 do czerwca 2017. Dodatkowo chętni maturzyści będą mogli wziąć udział w tworzeniu nowego programu artystycznego każdej z 8 filharmonii biorących udział w Programie na rok 2017/2018 głosując w plebiscycie na utwory muzyki klasycznej. Trzy spośród dziesięciu najwyżej ocenionych utworów znajdą się w kolejnym sezonie w programie poszczególnych filharmonii. Plebiscyt rusza 1.11.2015 roku.

Każda z filharmonii przygotowała dla swoich uczestników dodatkowe atrakcje, których celem jest zachęcenie do uczestnictwa w koncertach z muzyką symfoniczną. Wśród nich znajdziemy m.in.: zwiedzanie budynku „od kuchni”, spotkania z muzykami i dyrygentami, dodatkowe zaproszenia na koncerty nieobjęte programem filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!, czy czynny udział w audycjach muzycznych w roli współprowadzącego spotkanie.