Wersja do druku

Udostępnij

Czwarta edycja programu „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!” ruszyła 1 października 2015 roku w Filharmonii Świętokrzyskiej. W Kielcach odbyło się pierwsze z dziewięciu spotkań inaugurujących realizowanego programu w sezonie artystycznym 2015/2016 w pięciu miastach Polski: Kielcach, Lublinie, Białymstoku, Łomży i Gorzowie Wielkopolskim. Program realizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca.

„filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!” to ogólnopolski program skierowany do uczniów klas maturalnych szkół powszechnych. Jego celem jest zbudowanie trwałej relacji pomiędzy filharmoniami i młodzieżą oraz zachęcenie do uczestnictwa w koncertach z repertuarem klasycznym.

Uczestnicy Programu w każdym z miast objętych Programem mogą całkowicie nieodpłatnego korzystać z oferty koncertowej Filharmonii w swoim mieście (nie rezygnując przy tym ze szkolnych obowiązków!) Każdy z maturzystów, który zgłosi się do Programu może całkowicie bezpłatnie i dobrowolnie uczęszczać na wybrane przez siebie regularne koncerty symfoniczne organizowane przez lokalną filharmonię (odbywające się głównie w piątkowe popołudnia). A darmowe wejściówki to nie wszystko – oprócz nich każdy uczestników Programu może wziąć udział w zorganizowanej specjalnie dla nich otwartej próbie generalnej przed koncertem inaugurującym Program. Każdy z jej uczestników ma okazje bezpośrednio od dyrygenta dowiedzieć się w jaki sposób muzycy przygotowują się do koncertu, przyjrzeć się pracy muzyków nad utworem, a także usłyszeć jakie poszczególne brzmienia instrumentów wchodzą w skład całej orkiestry. Uczestnicy Programu mają także możliwość współtworzenia programu koncertowego filharmonii, głosując w plebiscycie, w którym trzy najwyżej ocenione utwory znajdą się w repertuarze filharmonii w kolejnym sezonie artystycznym.

W tym roku każda z filharmonii biorących udział w Programie jeszcze bardziej otworzyła się na młodych, organizując szereg działań o charakterze animacyjnym i popularyzatorskim.

Program został już uruchomiony w Kielcach, Lublinie i Białymstoku, gdzie udział potwierdziło blisko ponad 3000 maturzystów z 35 szkół ponadgimnazjalnych. Przed nami spotkania w Łomży i Gorzowie Wielkopolskim. Nadal przyjmujemy zgłoszenia do udziału w Programie maturzystów z Gorzowa Wielkopolskiego.

Rok 2015 jest czwartym z rzędu, w którym program „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!” jest realizowany. W trzech poprzednich edycjach uczestniczyło w nich ponad 6000 uczestników z 47 szkół ponadgimnazjalnych  w 8 miastach, którzy odebrali ponad 6500 darmowych biletów na łącznie blisko 450 godzin koncertów z muzyka klasyczną.

Więcej o programie znaleźć można na www.filharmonia-wciaga.pl

Uzupełnieniem Programu jest interaktywna strona www.orkiestrownik.pl na której znaleźć można 17 wizytówek instrumentów orkiestry symfonicznej. Już wkrótce zostanie poszerzona o nagrania całej orkiestry, prezentujące brzmienie całego zespołu symfonicznego. Nagrania zostały zrealizowane w październiku przy udziale orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka oraz Krzesimira Dębskiego.

Program w edycji 2015/16 finansowany jest z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.