Wersja do druku

Udostępnij

Dobiegła końca kolejna, 4. edycja programu Instytutu Muzyki i Tańca filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!, w którym tysiące maturzystów mogło wysłuchać kilkuset godzin muzyki symfonicznej całkowicie za darmo.

W sezonie artystycznym 2015/2016 program realizowany był w pięciu filharmoniach. W  czterech z nich tj. Filharmonii Świętokrzyskiej, Operze i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Gorzowskiej i Filharmonii Kameralnej w Łomży objął zasięgiem wszystkich zainteresowanych programem uczniów klas maturalnych w mieście. W piątej – w Filharmonii Lubelskiej – oprócz uczniów z wszystkich zainteresowanych szkół w mieście w programie uczestniczyli również uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Puławach, których udział możliwy był dzięki wsparciu i współpracy Powiatu Puławskiego, który zorganizował i ufundował uczniom tej szkoły transport na wybrane przez nich koncerty.
W zakończonej edycji uczestniczyło łącznie ponad 3200 uczniów klas maturalnych z 50 szkół z 6 miast Polski. Tegoroczni uczestnicy programu odebrali łącznie ponad 4300 darmowych biletów na 102 koncerty w całym sezonie artystycznym od września 2015 do czerwca 2016 tym samym w znaczący sposób przyczyniając się do wypracowanej w poszczególnych miastach ogólnej frekwencji na koncertach symfonicznych w filharmoniach biorących udział w programie.
Program filharmonia/ostrożnie, wciąga!!! kierowany jest do uczniów klas maturalnych nieartystycznych  szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy programu w każdym z miast, w którym był on realizowany mogli całkowicie nieodpłatnego korzystać z oferty koncertowej lokalnej filharmonii. Każdy z maturzystów, który zgłosił się do programu mógł całkowicie bezpłatnie i dobrowolnie uczęszczać na wybrane przez siebie regularne koncerty symfoniczne organizowane przez Filharmonię.
Darmowe wejściówki to nie wszystko – oprócz nich każdy z uczestników programu mógł wziąć udział w zorganizowanej specjalnie dla nich otwartej próbie generalnej przed koncertem inaugurującym program. Każdy z jej uczestników miał także okazję bezpośrednio od dyrygenta dowiedzieć się w jaki sposób muzycy przygotowują się do koncertu, przyjrzeć się pracy muzyków nad utworem oraz usłyszeć jakie poszczególne brzmienia instrumentów wchodzą w skład całej orkiestry. Uczestnicy programu mieli także możliwość współtworzenia programu koncertowego filharmonii głosując w plebiscycie, w którym trzy najwyżej ocenione utwory znajdą się w repertuarze filharmonii w kolejnym sezonie artystycznym.
Czwarta edycja za nami. We wrześniu program zostanie uruchomiony po raz piąty!