Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 25-27 listopada odbędzie się Festiwal Zbliżenia Kultury „Melodie Bożych Trąb” organizowany przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie. Podczas festiwalu obędzie się premiera filmu o ligawkach z cyklu „Instrumenty z duszą”.

To trwające trzy dni wydarzenie – poświęcone ligawkom, zjawisku, które stanowi swoisty ewenement na skalę europejską – obfitować będzie w liczne atrakcje. W piątek i sobotę odbędzie się 1. Tabor Podlaski – dwa dni wypełnione warsztatami tańców tradycyjnych, muzyką wiejską, obrzędami, pieśniami ludowymi. Uczestników czekają również potańcówki do białego rana. Ponadto organizatorzy zaplanowali wystawę instrumentów dętych drewnianych oraz konferencję naukową. W niedzielę odbędzie się 15. Mazowiecki Konkurs Gry na Ligawce i Jarmark Bożonarodzeniowy. Swój udział zapowiedzieli znani twórcy ludowi, wiejscy legacze, muzycy, tancerze, etnografowie, znawcy tematu, m.in. Piotr Dahlig, Jacek Hałas, Iwona Kopiwoda, Adam Strug, Krzysztof Trebunia-Tutka, Olena Yeremenko.

Zwyczaj gry na ligawce stanowi ewenement na skalę europejską, to wieloletnia tradycja kultury ludowej pogranicza Mazowsza i Podlasia. Jak pisał Oskar Kolberg: „oprócz dawania sygnałów pasterskich [ligawki] służyły także do otrąbywania Adwentu, były jakby symbolem trąby Archanioła, mającego zwiastować światu przyjście Zbawiciela”. Za pomocą długich drewnianych trąb, których dźwięk niesie się na kilka kilometrów, nawoływano na mszę świętą zwaną Roratami, a zwyczaj ten trwał prawie 200 lat. Obecnie bardzo szybko zanika – kultywowany jest tylko przez niewielu starszych mieszkańców wsi w czasie Adwentu.

MiGOK w Łochowie stara się przywrócić zainteresowanie tą tradycją, m.in. poprzez organizację Festiwalu Zbliżenia Kultur – Mazowieckiego Konkursu Gry na Ligawce „Melodie Bożych Trąb” (od 2002 roku) oraz naukę gry na ligawkach i innych instrumentach dętych pod kierunkiem muzyka Michała Wycecha.

Gmina Łochów i Powiat Węgrowski dążą do tego, by stać się swoistym „zagłębiem” ligawkowym, jednym z największych w naszym kraju. Coroczne spotkania w ramach Festiwalu „Melodie Bożych Trąb” pozwalają na wymianę doświadczeń już grających, jak i mobilizują młodzież i dzieci do nauki gry na ligawkach, przyczyniają się do zachowania tego zanikającego już dziedzictwa kulturowego oraz wzmocnienia tożsamości międzypokoleniowej.

Źródło: Informacja prasowa organizatora

Więcej informacji: https://pt-pt.facebook.com/events/333025873719711/

Premiera filmu obędzie się w niedzielę ok. godz. 17.00 przed ogłoszeniem wyników konkursu gry na ligawkach. Serdecznie zapraszamy!