Wersja do druku

Udostępnij

Tegoroczna, jesienna edycja Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata łączy kilka równoległych wątków. Bliskości Świąt Zadusznych skłania do wspomnień o muzykantach, których nie ma już z nami. W tym roku podczas piątkowego koncertu (25 listopada) – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z fundacją Muzyka Odnaleziona – będziemy przywoływać pamięć o muzyce żydowskiej, granej na wsiach. Ważną częścią, drugiego dnia festiwalu będzie też koncert finałowy polsko – szwedzkiego projektu muzycznego „ Polska – Ścieżki Tańca”, którego celem jest pokazanie bliskiego pokrewieństwa naszych tradycji muzycznych. Nie zabraknie również tancerzy i kapel z Mazowsza, które stanowią serce Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata od jego powstania w 2010 roku. Prowadzone przez nich warsztaty muzyczne, taneczne i wokalne wypełnią całą sobotę (26 listopada). Zdobyte i utrwalone w ciągu dnia umiejętności, wszyscy chętni będą mogli wykorzystać podczas tradycyjnej już Nocy Tańca, gdy wszystkie – wiejskie i miejskie – kapele zagrają „pod nogę”.

W sobotę 26 listopada godz. 18.15-18.30 zapraszamy na projekcję filmu „Instrumety z duszą” ligawki”. O ciekawej historii, zwyczajach i technice gry na ligawce opowiada i gra etnomuzykolog Piotr Dorosz. W filmie wykorzystano nagrania archiwalne ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Reżyserem filmu jest Piotr Baczewski. Prezentacja filmu odbędzie się w Bibliotece Rolniczej, ul. Krakowskie Przedmieście 66.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja „Wszystkie Mazurki Świata”. Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Muzyki i Tańca.