Wersja do druku

Udostępnij

45. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” odbędzie się w dniach 14-21 marca 2016 roku w Poznaniu. Będzie to jubileuszowa edycja jednego z najstarszych i najważniejszych festiwali nowej muzyki w Polsce.

„Poznańska Wiosna Muzyczna” będzie w ogólnym zarysie kontynuowała trzy przewodnie idee, które wzajemnie się uzupełniają. Pierwsza to pielęgnowanie, przypominanie (szczególnie młodym słuchaczom) kanonu muzyki drugiej połowy XX wieku, głównie polskiej, ale także zagranicznej. Drugi nurt to prawykonania i wykonania utworów polskich kompozytorów średniego i młodego pokolenia ze szczególnym uwzględnieniem twórców poznańskich. I wreszcie trzeci kierunek „Poznańskiej Wiosny” to prezentacja szczególnie interesujących kompozytorów i najnowszych utworów muzyki zagranicznej.

Podczas jubileuszowego Festiwalu wystąpią artyści z Austrii (ensemble LUX), Wielkiej Brytanii (Anton Lukoszevieze – wiolonczela), Irlandii (Quiet Music Ensemble), Chin (Peijun Xu), Szwajcarii (KONTRA-Trio) i Polski (Orkiestra Filharmonii Poznańskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza, Duo Fortepianowe La Valse ’89, LutosAir Quintet, Hashtag Ensemble, Sepia Ensemble, TrombQuartet, Rafał Łuc – akordeon).

Szczególnym wydarzeniem 45. Jubileuszowej „Poznańskiej Wiosny Muzycznej” będzie Koncert inauguracyjny. Będzie to koncert muzyki perkusyjnej, połączony z Jubileuszem 50-lecia pracy artystycznej perkusisty prof. Mariana Rapczewskiego, który odbędzie się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a kulminacją tego koncertu będzie światowe prawykonanie utworu dla 104 perkusistów, napisanego specjalnie na tę okoliczność przez Martę Ptaszyńską. 18 marca zabrzmi zaś prawykonanie Symfonii wiary i nadziei na chór i orkiestrę Krzysztofa Meyera w wykonaniu Chóru Filharmonii Krakowskiej i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Jakuba Chrenowicza.

Podczas Festiwalu zostaną wykonane dwa utwory, które powstały w ramach Programu MKiDN „Kolekcje” – Priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca: Petera Bannistera Stabat Mater na dwoje solistów, elektronikę, zespół kameralny i taśmę oraz Wojciecha Blecharza Space, where I used to be na kwintet dęty i media elektroniczne.

Szczegółowy program „Poznańskiej Wiosny Muzycznej” znajduje się na stronie: www.wiosnamuzyczna.pl.