Festiwal De Musica i „Krytyka muzyczna 2.0”

Wersja do druku

Udostępnij

Festiwal De Musica. Spotkania, koncerty, spektakle, dyskusje, wystawy, edukacja muzyczna jest inicjatywą prof. Michała Bristigera oraz Stowarzyszenia „De Musica”, które ten wybitny muzykolog założył i prowadzi.Współorganizatorem Festiwalu jest Instytut Muzyki
i Tańca.

Na program Festiwalu składają się wydarzenia naukowe i artystyczne. Do wydarzeń naukowych Festiwalu należy konferencja poświęcona historii i teorii krytyki muzycznej, wzbogacona o warsztaty, które organizuje Instytut Muzyki i Tańca.

Warszataty są częścią programu IMIT „Krytyka muzyczna 2.0”, którego pierwsza edycja, zatytułowana „Współczesna krytyka muzyki współczesnej” odbędzie się w dniach 14-16 września. Zakwalifikowani do udziału w programie uczestnicy wezmą udział w wykładach poświęconych krytyce muzycznej oraz warsztatach, które poprowadzi red. Andrzej Chłopecki. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Michał Bristiger.
Efektem przeprowadzonych warsztatów będą przygotowane przez uczestników recenzje
i teksty krytyczne poświęcone koncertowi inauguracyjnemu 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, które zostaną opublikowane na stronie internetowej IMiT i w prasie muzykologicznej.

W programie Festiwalu znajdują się również dyskusje i prezentacje, których bohaterami są wybitni przedstawiciele XX-wiecznej kultury muzycznej: Konstanty Regamey, Mieczysław Weinberg (opera Pasażerka), Andrzej Markowski oraz Reinhold Brinkmann. Osobne miejsce zajmuje spotkanie interdyscyplinarne wokół wątków szekspirowskich w muzyce różnych epok.

Część artystyczna Festiwalu obejmuje koncert monograficzny utworów Mieczysława Weinberga, recital fortepianowy Elżbiety Sternlicht (kompozycje Schumanna, Fanny Hensel, Szymanowskiego i Ligetiego) oraz wieczór, którym Stowarzyszenie „De Musica” świętuje
90. urodziny prof. Michała Bristigera (w programie m. in.: utwory Dowlanda, D’India, Weinberga i Brittena). Temat opery Pasażerka powróci w czasie wystawy prac Dawida Patarai. Szczególnej wagi wydarzeniem będzie uroczyste spotkanie z Julią Hartwig.

Spotkania festiwalowe odbywają się w sali koncertowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przy ul. Fredry 8 oraz w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia przy
ul. Grochowskiej 272. Wstęp na wszystkie z nich jest wolny.

Wsparcia organizacyjnego i finansowego udzieliły Festiwalowi także Urząd m.st. Warszawy, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskie Wydawnictwo Muzyczne , orkiestra Sinfonia Varsovia i STOART.

Zapraszamy do zapoznania się z programem Festiwalu.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close