Wersja do druku

Udostępnij

Dobiegła końca VI edycja Festival Opera Tigre w Argentynie

Koncert z muzyką Stanisława Moniuszki na antenie La Radio Nacional Clasica zakończył wczoraj VI edycję Festival Opera Tigre w Argentynie, wydarzenia organizowanego przez Fundację Jutropera wraz z Michałem Znanieckim. Współorganizatorem tegorocznej edycji, wpisanej w kalendarz obchodów Roku Stanisława Moniuszki 2019 był Instytut Muzyki i Tańca.

Głównym punktem festiwalu, wydarzenia, które od sześciu lat skupia grono wybitnych artystów z całego świata, ze szczególnym uwzględnianiem artystów z Polski, była premiera plenerowego widowiska operowego „Flis” Stanisława Moniuszki w reżyserii Michała Znanieckiego. W spektaklu udział wzięli zarówno soliści z Polski (Iga Caban, Hubert Stolarski, Gosha Kowalinska), jak i z Ameryki Łacińskiej (Leonardo Estevez, Alfredo Martinez). Solistom towarzyszyła latynoamerykańska Orkiestra Symfoniczna Sol Lirica oraz chór FOT pod dyrekcją Bartosza Olejnika.

Widowisko zaprezentowano trzykrotnie, w najbardziej rozpoznawalnych przestrzeniach plenerowych Tigre (między innymi w scenerii malowniczego Museo de Arte Tigre), miejscowości położonej na wodzie w delcie rzeki Paraná, zwanej argentyńską Wenecją. Naturalna scenografia wody i przyrody, stała się tłem dla historii flisaka Franka i fryzjera Jakuba, rywalizujących o rękę Zosi. Operę wykonano w języku polskim, a cykl spektakli wprowadzających w jej tematykę w języku hiszpańskim pozwolił zapoznać się z historią powstawania dzieła oraz fabułą.

Realizacji „Flisa” towarzyszyła ekipa „Wydarzeń”, Polsat News oraz „Wysokiego C”, która we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca przygotowuje reportaż z Festiwalu. Efekty tej współpracy zobaczymy niebawem na antenie TV Polsat i Polsat News.

Wśród wydarzeń festiwalowych znalazła się także prezentacja projekcji opery „Halka” (w wersji wileńskiej) w wykonaniu Warszawskiej Opery Kameralnej, wyprodukowana przez TVP Kultura.

Festiwal zakończyła audycja poświęcona muzyce Stanisława Moniuszki wraz z koncertem polskich artystek (Iga Caban i Gosha Kowalinska) na antenie LaRadio Nacional Clasica, prowadzona przez Borisa Lauresa. Audycję obejmującą swoim zasięgiem całą Argentynę oraz kraje sąsiadujące, wysłuchało blisko 12 tysięcy słuchaczy.

Honorowy patronat nad FOT objęła Ambasada RP w Buenos Aires, patronat medialny TVP Kultura. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.