Ewa Fabiańska-Jelińska kompozytorem-rezydentem Baltic Neopolis Orchestra w sezonie 2014/2015

Wersja do druku

Udostępnij

Rozpoczęła się rezydencja kompozytorska Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej w Baltic Neopolis Orchestra w ramach IV edycji programu IMiT „Kompozytor-rezydent”.

W ramach rezydencji kompozytorskiej w niedzielę 12 października o godz. 17.00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie Baltic Neopolis Quartet wykona Three pieces Ewy Fabińskiej – Jelińskiej na kwartet smyczkowy (2008). Ponadto w programie koncertu znajdą się utwory Romana Haasa, Fryderyka Chopina, Davida Poppera, Béli Bartoka i Mirko Krajčego w wykonaniu Visegrad Cello Quartet.

15 listopada w TRAFO Trafostacja Sztuki zabrzmi utwór kompozytorki z 2012 roku – Offenbarungen und Eingebungen na orkiestrę smyczkową.

21 lutego 2015 w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Zbigniewa Herberta Baltic Neopolis Orchestra prawykona zamówiony w ramach programu Koncert na altówkę i orkiestrę smyczkową. Partię solową wykona Ewa Guzowskiej.

Wykonanie i prawykonanie utworów Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor-rezydent”.

Organizatorem rezydencji jest Stowarzyszenie Baltic Neopolis.

Więcej informacji o kompozytorce i rezydencji na stronie www.balticneopolis.pl


Ewa Fabiańska-Jelińska – kompozytorka, muzykolog, improwizatorka. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Toruniu w klasie kompozycji Magdaleny Cynk.

W 2011 roku sfinalizowała studia licencjackie z zakresu muzykologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dwa lata później uzyskała dyplom magisterski z kompozycji z wyróżnieniem (klasa prof. Zbigniewa Kozuba) w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Od 2012 roku kontynuuje naukę kompozycji w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem prof. Reinharda Kargera.

Stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia i Stypendium Miasta Poznania; laureatka programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska 2012 oraz programu stypendialnego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia dla studentów na rok akademicki 2012/2013.

W ramach projektu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zamówienia kompozytorskie” (2012) jej kompozycja „Offenbarungen und Eingebungen” została wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i wykonana przez Orkiestrę Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal (2013). Współpracowała także z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

Jej utwory były wykonywane na wielu koncertach i festiwalach o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica”, Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”. Wiele utworów wykonanych zostało również na koncertach kompozytorskich, organizowanych w innych krajach europejskich, np. w Czechach (Cultural Center Zahrada w Pradze, Cultural House Bakala w Brnie), na Słowenii (Slovenian Chamber Music and its European Parallels w Ljubljanie), w Austrii („Marathon V” w Wiedniu), w Holandii (Tuinzaal van de Burtch w Lejdzie), a także w Stanach Zjednoczonych (Project 21, Bass Music Center, Oklahoma City University).

Kompozytorka tworzy muzykę do animacji, filmów oraz musicali, jej utwory były wykonywane podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „KON-TEKSTY”, 18. Ogólnopolskiego Biennale Sztuki Dziecka, Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator” (wykonywanie muzyki na żywo do animacji wraz z poznańskim zespołem ANIMATIC). Artystka uczestniczyła także w warsztatach przeznaczonych dla kompozytorów, filmowców, animatorów, fotografików, artystów sztuk wizualnych m.in. w Interdyscyplinarnym Plenerze Artystycznym w Wołkowi w Bieszczadach „Kolor dźwięku – dźwięk koloru”, w Warsztatach dla Kompozytorów i Animatorów Sztuki „Sztuka dla dziecka – Tradycja we współczesności”, warsztatach dla kompozytorów, animatorów i filmowców organizowanych przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, warsztatach w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Filmowej „Transatlantyk”. Była uczestniczką Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Puławach, Ogólnopolskich Warsztatów z Improwizacji w Poznaniu (wykładowcy: amerykańscy kompozytorzy, muzycy jazzowi – Hamid Drake, Michael Blake), Letniej Akademii Muzyki we Wrocławiu i w Krakowie.

Jest laureatką licznych konkursów kompozytorskich w kraju i za granicą, m.in.: III nagrody Konkursu Kompozytorskiego im. Mariana Gordiejuka dla uczniów szkół muzycznych II stopnia (organizowanego przez Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, 2007), I i II miejsca w konkursie kompozytorskim na utwór perkusyjny, organizowany przez Oklahoma City University oraz I nagrody w IX Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego za utwór „Miniatures sonoristiques” na puzon preparowany solo (2011), organizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Była także finalistką Konkursu Kompozytorskiego, organizowanego w ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Gdyni (2009), Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Gramodeska” w Pradze (2011), laureatką wyróżnienia w V Ogólnopolskim Konkursie Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej „Srebrna Szybka” (2012) oraz IV Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Z. Mycielskiego (2013). Jest członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.

 

Spis twórczości:

Requiem za Biesłan (Dziatwa) na chór mieszany i orkiestrę kameralną (2005)
Magnificat
na chór mieszany (2007)
Stać tak przed Tobą na chór mieszany (2007)
Three Pieces na kwartet smyczkowy (2008)
Suita Baśniowa na wiolonczelę i fortepian (2008)
Trzy Kołysanki Ludowe na sopran i fortepian (2008)
Suita na puzon i fortepian (2009)
Agnus Dei na chór żeński (2009)
Pater Noster na chór męski (2009)
Pieśń Hermii z cyklu Sen Nocy Letniej na sopran i fortepian (2009)
List Jeńca na sopran i fortepian (2009)
Magiczne Pióro musical (2009)
Matka na chór żeński (2009)
Musique ancienne na klawesyn solo (2010)
Trzy tańce polskie na trio marimbowe (2010)
Trzy pieśni w hołdzie Fryderykowi Chopinowi na sopran i fortepian (2010)
Pieśni do słów Leopolda Staffa i Adama Asnyka na kontratenor i gitarę (lutnię) (2010)
Preghiera na zespół instrumentów perkusyjnych (2010)
Agnus Dei na chór mieszany (2010)
Miniatures sonoristiques na puzon preparowany solo (2011)
Capriccio Tenso na skrzypce i klawesyn (2011)
Dell’arte kwartet puzonowy (2011)
Creatio continua na wibrafon i marimbę (2011)
The Tempestuous Fantasy na orkiestrę kameralną (2011)
Pieśni Kurpiowskie na sopran, chór mieszany i orkiestrę kameralną (2011)
Nie znam jeszcze Twej twarzy na sopran, puzon i fortepian (2011)
WolfGag na dziecięcą orkiestrę smyczkową (2011)
Na Berdyczów kwartet fortepianowy (2012)
Sześć Mazurków do wierszy Jana Brzechwy na fortepian (2012)
Crux Fidelis na chór mieszany (2012)
Offenbarungen und Eingebungen na orkiestrę smyczkową (2012)
Le Quai De Bercy na fortepian i 2 tancerzy (2013)
Arabeska (2013)
Reminiscence of Judith na orkiestrę kameralną (2013)
Koncert na puzon i orkiestrę symfoniczną (2013)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close