Wersja do druku

Udostępnij

„Sztuka dla zmiany społecznej” to hasło zbliżającego się Europejskiego Kongresu Kultury, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 8-11 września 2011 roku.

Europejski Kongres Kultury to jedno z najważniejszych wydarzeń Polskiej Prezydencji w UE. Swój udział w wydarzeniu potwierdziło ponad dwudziestu ministrów kultury i przedstawicieli tych resortów m.in. z Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii i Portugalii. Podczas piątkowego spotkania ministrowie rozmawiać będą m.in. o sprawach audiowizualnych, prawach autorskich i tzw. dziełach osieroconych.

W Kongresie weźmie udział ok. 300 intelektualistów i artystów, którzy będą uczestniczyć w ponad 100 interdyscyplinarnych spotkaniach i projektach. Tematem przewodnim kongresu ma być wpływ kultury na przemiany społeczne oraz gospodarcze, a jednym z podstawowych postulatów – dążenie do zwiększania dostępności kultury. Oprócz dyskusji, w ramach kongresu odbędą się także pokazy filmów, spektakle, koncerty i wystawy.

Wśród zaproszonych gości Europejskiego Kongresu Kultury znaleźli się Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca – Andrzej Kosowski oraz Zastępca Dyrektora – Joanna Szymajda.

Kongres zainauguruje w czwartek wykład socjologa prof. Zygmunta Baumana. Udział w otwarciu Kongresu zapowiedzieli Prezydent Bronisław Komorowski i Minister Kultury Bogdan Zdrojewski.

Organizatorami Europejskiego Kongresu Kultury są resorty kultury, spraw zagranicznych, Narodowy Instytut Audiowizualny i miasto Wrocław

Szczegółowy program i opis wydarzeń na stronie http://www.culturecongress.eu