Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 13-15 listopada 2013 w tanzhaus nrw w Düsseldorfie odbędzie się konferencja poświęcona projektowi audiowizualnej archiwizacji tańca z udziałem gości z całej Europy. Grono ekspertów w dziedzinie polityki, (nowych) mediów, technologii i prawa oraz przedstawicieli najważniejszych archiwów tańca w Europie będzie się zastanawiać nad dziedzictwem i przyszłością tańca w cyfrowo powiązanym świecie.

 

Konferencja skierowana jest do wszystkich tych, którzy chcą przenieść taniec przeszły i obecny do XXI wieku, czyli do:

– artystów szukających szerszej publiczności za pośrednictwem Internetu

– archiwów zainteresowanych prezentacją swoich zasobów w Internecie

– naukowców badających kwestie techniczne i prawne

– polityków odpowiedzialnych za utrwalane dziedzictwa kulturowego.

 

Utrwalanie i rozpowszechnianie tańca w formie cyfrowej rodzi pytania o prawa autorskie i związane z tym kwestie – zagadnienia te zostaną poruszone podczas konferencji. Jednak program obejmuje także problematykę rozwoju nowych technologii i mediów, i możliwości, jakie oferują w zakresie utrwalania i wizualizacji tańca.

 

Konferencja stanowi otwarcie unijnego projektu European Video Dance Heritage (EVDH), na który składa się dwuletnia analiza i program eksperymentalny. W ramach programu uczestnicy projektu będą budować audiowizualne archiwum tańca. Kluczową kwestią jest pytanie o kształt takiego archiwum, biorąc pod uwagę ewolucję technologii cyfrowych oraz różne formy udostępniania materiałów online. Istotne będzie także uczynienie archiwum dostępnym dla młodych pokoleń.Współorganizatorem projektu jest Instytut Muzyki i Tańca.

 

W tym kontekście konferencja jest okazją do podkreślenia potrzeby zachowania europejskiego dziedzictwa kulturowego i rozpowszechniania go przy pomocy środków komunikacji XXI wieku. Projekt będzie prowadzony przez Maison de la Danse. Najważniejszym współorganizatorem jest konsorcjum pod przywództwem Dachverband Tanz Deutschland, w skład którego wchodzą: tanzhaus nrw / iDAS NRW, Deutsches Tanzfilminstitut Bremen and Tanzfonds Erbe / Diehl+Ritter gUG (haftungsbeschränkt). Partnerami projektu są instytucje z Francji, Portugalii, Hoszpanii, Polski, Włoch, Finlandii, Austrii i Niemiec, a także ogólnoeuropejskie sieci: Europejska Sieć Tańca EDN oraz Europejska Sieć Ośrodków Informacji ds. Sztuk Performatywnych ENICPA

 

Rejestracja

Rejestracji należy dokonać w terminie do 1 listopada 2013 przy pomocy formularza rejestracyjnego dostępnego poniżej, który należy przesłać po wypełnieniu na adres registration@evdhproject.eu.

Formularz

Warunkiem skutecznej rejestracji jest wpłata kwoty należnej za udział w konferencji do 1 listopada 2013.

PROGRAM

Szczegółowe informacje

 

Aktualne informacje o zakwaterowaniu, programie oraz konferencji i projekcie EVDH dostępne będą na stronach:

www.evdhproject.eu

www.dachverband-tanz.de/evdh_en.html