Wersja do druku

Udostępnij

Rozpoczęła się rezydencja dyrygencka Rafała Karczmarczyka w Operze Wrocławskiej w sezonie 2018/2019.

Rafał Karczmarczyk asystował w przygotowaniach premiery baletu Adolphe’a Adama „Giselle”, która odbyła się 27 października br. w Operze Wrocławskiej. Wykonawcami premierowego spektaklu, do którego choreografię stworzyły Zofia Rudnicka i Ewa Głowacka, był Balet i Orkiestra Opery Wrocławskiej pod dyrekcją Ayuuba Guliyeva. W ramach rezydencji Rafał Karczmaczyk poprowadzi spektakl „Giselle” w dniu 2 grudnia 2018 roku.

Rafał Karczmarczyk będzie również uczestniczył, pod kierunkiem Pawła Przytockiego, w przygotowaniach wznowienia opery George’a Bizeta „Poławiacze pereł” w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. W ramach rezydencji dyrygent-rezydent poprowadzi dwa spektakle „Poławiaczy pereł” (30 stycznia i 1 lutego 2019 roku).

Szczegółowe informacje dotyczące wszystkich twórców i obsady spektakli znajdują się na stronie internetowej organizatora rezydencji – Opery Wrocławskiej.

Instytut Muzyki i Tańca jest współorganizatorem rezydencji w ramach programu „Dyrygent – rezydent”.

 

Rafał Karczmarczyk – dyrygent. W 2018 roku z wyróżnieniem ukończył studia dyrygenckie na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dra hab. Pawła Przytockiego. Studiował w Akademie Múzických Umění w Pradze (klasa doc. Leoš Svárovský oraz mga. Hynek Farkač).

Jest finalistą i laureatem wyróżnienia na II Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (2017). Wielokrotny stypendysta rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. Za swoje osiągnięcia artystyczne w 2017 roku został nagrodzony stypendium fundacji Sapere Auso.

Od 2015 roku dyrygent-asystent w Krakowskiej Młodej Filharmonii. W trakcie swej studenckiej działalności miał okazję dyrygować m.in.: Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Krakowską Młodą Filharmonią. W 2016, 2017 i 2018 roku asystował przy studenckich spektaklach w Operze Krakowskiej, m.in.: Straszny Dwór S. Moniuszki oraz Wesele Figara W.A. Mozarta. W lipcu 2016 roku dyrygował premierowym spektaklem opery Karola Kurpińskiego Zamek na Czorsztynie.

W sezonie artystycznym 2018/2019 Rafał Karczmarczyk jest dyrygentem-rezydentem Opery Wrocławskiej.