Wersja do druku

Udostępnij

Rozpoczęła się rezydencja dyrygencka Radosława Dronia w Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej w sezonie 2018/2019.

Dyrygent-rezydent uczestniczył w przygotowaniach do Inauguracji 40. sezonu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w dniu 14 września. Oprócz udziału w przygotowaniach do koncertu pod okiem Mariusza Smolija, Radosłań Droń zaprezentował się w uwerturze do „Halki” Stanisława Moniuszki. W programie koncertu znalazły się także V Symfonia c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena i Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego. Toruńska Orkiestra Symfoniczna wystąpiła pod dyrekcją Mariusza Smolija. Partię solową wykonał Marian Sobula.

W ramach rezydencji, Radosław Droń będzie uczestniczył w przygotowaniach jeszcze trzech koncertów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pracując pod kierunkiem Mariusza Smolija, Jana Miłosza Zarzyckiego i Kaia Bumanna, a także poprowadzi dwa koncerty: 15 marca 2019 r. (w programie: S. Moniuszko – Uwertura do opery „Paria”, G. Guthman – Concerto Romantico na harfę i orkiestrę, F. Schubert – VIII Symfonia h-moll „Niedokończona”; wykonawcy: Małgorzata Zalewska – harfa, Toruńska Orkiestra Symfoniczna) i 26 maja 2019 roku (w programie: m.in. G. Rossini – Uwertura do opery „Sroka złodziejka”, H. Wars – Koncert na fortepian i orkiestrę, G. Gershwin – Wariacje na temat „I Got Rhytm”; wykonawcy: Piotr Orzechowski – fortepian, Toruńska Orkiestra Symfoniczna).

Koncerty są współorganizowane i współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”.

Więcej informacji na stronie organizatora rezydencji – Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Radosław Droń – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze w klasie skrzypiec mgr. Jacka Marcinowa. Studia dyrygenckie I st. ukończył w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Alana Urbanka z oceną celującą. Studia dyrygenckie II stopnia kontynuował we Wrocławskiej Akademii w klasie prof. Marka Pijarowskiego, które ukończył z oceną bardzo dobrą. Za wysokie wyniki w nauce rokrocznie nagradzany stypendium Rektora Akademii Muzycznej. Jako skrzypek uczestniczył w warsztatach orkiestrowych w Cottbus w Niemczech (2008 r.) oraz w projekcie „Eurochestries” w Pons we Francji (2011r.).

Swoje umiejętności kapelmistrzowskie doskonalił podczas kursów dyrygenckich prowadzonych przez prof. Rafała Jacka Delektę i prof. Tadeusza Strugałę w Akademii Muzycznej w Krakowie z udziałem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej a także podczas Mistrzowskiego Kursu Dyrygenckiego prowadzonego we wrocławskiej Uczelni przez maestro Gabriela Chmurę.

W marcu 2015 r. poprowadził koncert wieńczący Polsko-Niemieckie Sympozjum Saksofonowe, odbywające się w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od roku 2012 r. przez 4 lata przygotowywał i prowadził w legnickim Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej premierowe przedstawienia musicali „Bitwa pod Legnicą 1241” Andrzeja Łuckiego ( 2013 r.), „Śpiąca” Krzysztofa Augustyniaka i Mateusza Kazimierskiego (2015 r.), „Brama” Patryka Sceliny ( 2016 r.) oraz koncertu „Gala musicalowa” w 2014 r. W maju 2016 r. poprowadził koncert dyplomowy w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu z udziałem Orkiestry NFM Filharmonii Wrocławskiej, który był zwieńczeniem studiów dyrygenckich w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Wraz ze skrzypkiem Jackiem Marcinowem jest założycielem młodzieżowej orkiestry kameralnej Orchestre Chevalier de Saint-George de Pologne, z którą na przełomie roku 2017/2018 odbył tournée po Francji.

W sezonie artystycznym 2017/2018 pełnił funkcję dyrygenta-rezydenta oraz asystenta I dyrygenta maestro Bartosza Żurakowskiego w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. W czerwcu 2018 r. współpracował w charakterze asystenta z maestro Jerzym Maksymiukiem z którym wystąpił na koncercie wieńczącym 40 sezon artystyczny Filharmonii Sudeckiej. W sezonie artystycznym 2018/2019 współpracował również z maestro Adamem Klockiem jako jego asystent. Koncertował m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Orkiestrą NFM Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonią Dolnośląską, Filharmonią Sudecką, Filharmonią Kaliską, Radomską Orkiestrą Kameralną, Sound Factory Orchestra, Polską Orkiestrą Lekarzy, a także z Operą Wrocławską (członek chóru) przy realizacji „Poławiaczy pereł” G. Bizeta oraz „Latającego Holendra” R. Wagnera.

W sezonie artystycznym 2018/2019 po raz drugi został wybrany w programie Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent- rezydent”. W bieżącej edycji programu jako dyrygent-rezydent współpracuje z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.