W niedzielę 31 października o 18:00 na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu zabrzmi Requiem d-moll, czyli jedno z największych dzieł sakralnych Wolfganga Amadeusza Mozarta.  W widowisku bierze udział balet, chór i orkiestra Opery Śląskiej, a całość poprowadzi Jan Stańczyk. Spektakl odbywa się w ramach Programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Dyrygent-rezydent.

Wersja do druku

Udostępnij

Requiem d-moll KV 626 (msza żałobna) powstało w 1791 roku. Jest ostatnim i niedokończonym utworem kompozytora. Wolfgang Amadeusz Mozart zmarł w trakcie pracy nad dziełem. Jeszcze 4 grudnia, dzień przed śmiercią, pracował nad wątkami Lacrimosa dies illa. Komponując mszę, pracował też jednocześnie nad dwiema operami Czarodziejski flet i Łaskawość Tytusa. Po śmierci Mozarta dzieło dokończyli – na prośbę jego żony Konstancji – znajomi kompozytorzy, Joseph Eybler oraz uczeń i przyjaciel rodziny Franz Xaver Süssmayr. Wokół powstania Requiem unosiła się aura tajemnicy. Zamówił je tajemniczy posłaniec. Obecnie już wiemy, że był to wysłannik ekscentrycznego hrabiego Franza von Walsegg, który chciał poprzez tę kompozycję uczcić pamięć zmarłej żony.

Kierownictwo muzyczne nad niedzielnym spektaklem objął Franck Chastrusse Colombier. Dzięki choreografii Jacka Tyskiego, muzyka zyskuje zupełnie nowy wymiar i stanowi wraz z tańcem wspólną, nierozłączną kompozycję.

Terminy kolejnych koncertów w ramach Programu Dyrygent-rezydent można śledzić w kalendarium wydarzeń na stronie www.nimit.pl/ wydarzenia/

O programie

Program jest adresowany do polskich instytucji muzycznych oraz do młodych polskich dyrygentów – absolwentów lub osób posiadających licencjat na wydziale dyrygentury symfoniczno-operowej, do dwóch lat od ukończenia studiów magisterskich lub otrzymania stopnia licencjata. Realizacja programu odbywa się poprzez rezydencje dyrygenckie w zawodowych zespołach orkiestrowych oraz w teatrach operowych i muzycznych.

Główne cele programu to prezentacja i promocja młodych polskich dyrygentów, ułatwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej. Stwarza im możliwości współpracy i bezpośredniego kontaktu z zawodowym zespołem orkiestrowym lub operowym. Zachęca polskie instytucje artystyczne do podejmowania współpracy z młodymi dyrygentami.

Jan Stańczyk

Jest dyplomantem dyrygentury symfoniczno-operowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W sezonie artystycznym 2020/21 oraz 2021/22 Opery Śląskiej w Bytomiu bierze udział w programie Dyrygent–rezydent, w ramach którego zrealizował spektakle Requiem d-moll W.A. Mozarta oraz Łucja z Lammermoor G. Donizettiego.

Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez legendarnego fińskiego pedagoga Jormę Panulę, a także Colina Mettersa, Massimiliano Caldiego i Juozasa Domarkasa.

W 2016 roku zainaugurował 21. Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej dyrygując III Symfonią Pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego. W 2020 roku asystował Jurkowi Dybałowi w roli II dyrygenta podczas polskiej premiery opery Vanda Antonína Dvořáka w ramach międzynarodowego festiwalu Opera Rara. Regularnie współpracuje z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, jako dyrygent i aranżer.

Występował m.in. z: Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Muzyki Nowej, Baltische JuniorPhonie czy Bielską Orkiestrą Kameralną.

fot. Karol Fatyga

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Dyrygent-rezydent, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kontakt dla mediów:

Agata Szymczak

agata.szymczak@nimit.pl

tel. +48 785 310 000